Nakon brojnih pritisaka Nezavisnog udruženja novinara Srbije i Udruženja novinara Srbije koja su upozoravala na rok, Ministarstvo kulture je napravilo predlog izmena zakona kojim se medijima daje još godinu dana da reše problem vlasništva. Predlog izmena, međutim, nije na dnevnom redu ovog skupštinskog zasedanja.
Zakon o javnom informisanju predviđa da javna glasila čiji su osnivači država i teritorijalna autonomija, ili ustanova, odnosno preduzeće koje je u pretežnom delu u državnoj svojini ili glasilo koje se u celini ili pretežnim delom finansira iz javnih prihoda prestaju sa radom dve godine nakon usvajanja zakona. Rešenje praktično znači da su ovi mediji u protekle dve godine trebali da dobiju novog vlasnika ili da se ugase. Zakon je usvojen 22. aprila 2003, a odredbe se odnose samo na štampane medije, jer je privatizacija elektronskih medija regulisana Zakonom o radiodifuziji.
Nebojša Bugarinović, predsednik NUNS kaže za Danas da je iz starta bilo pogrešno rešenje da se elektronskim medijima da godinu dana više za privatizaciju, dok Nino Brajović, predsednik UNS upozorava da nema objektivnog razloga da prestanu da postoje. Oba predsednika pozdravljaju predviđeno produženje roka, ali upozoravaju da će neko rešenje Vlada i Agencija za privatizaciju morati da pronađu.
– Ukoliko Vlada i Agencija za privatizaciju jako brzo ne izađu sa uputstvom za privatizaciju ovih medija mi ćemo biti prinuđeni da još jednom sledeće godine tražimo produženje roka – kaže Bugarinović.
Prema Brajovićevim rečima neophodno je doneti zakon o privatizaciji javnih preduzeća kako se stvari ne bi dešavale stihijski, a Agencija je nedavno izašla sa tezom da nema privatizacije po uputstvu. Brajović kaže i da su u svim budžetima za ovu godinu ukalkuliusani i troškovi koji idu na medije, tako da neće biti problema u funkcionisanju. Dva predsednika najavljuju da će novinarska udruženja pokušati da dobiju povoljne kredite za zaposlene koji bi eventualno ušli u privatizaciju kuća u kojima rade. Veliki broj javnih glasila na koje se odnosi ovaj član zakona ima višedecenijsku tradiciju, a neka su i veoma profitabilna.
Poslanici u Skupštini juče su raspravljali o šestoj tački dnevnog reda na kojem je 29 tačaka među kojima je i nekoliko veoma važnih zakona. Osim produženja roka, izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju uvodi se evidencija javnih glasila.
M.Jevtović