Nema slobode medija dok su ubice na slobodi

Beograd – Delegacije Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) i Udruženja novinara Srbije (UNS) položile su juče vence na spomen-ploču na mestu na kojem je pre osam godina ubijen novinar i vlasnik beogradskog Dnevnog telegrafa Slavko Ćuruvija i upozorili da još nisu otkriveni ni nalogodavci, ni izvršioci tog ubistva.


Nadežda Gaće, predsednik NUNS-a, rekla je pred nekoliko desetina novinara i članova porodice ubijenog Ćuruvije da se na tom mestu svake godine postavljaju ista pitanja: ko je naložio i ko je ubio Slavka Ćuruviju. Ističući da NUNS tokom cele godine, a ne samo na dan kada je ubijen, postavlja ista pitanja, Gaće je rekla da država mora da odgovori zbog čega nema odgovornosti za ubistvo novinara koji je stradao samo zbog svog mišljenja.
– Ako sedam godina nema odgovora, to znači da je država suodgovorna – rekla je predsednica NUNS-a i ukazala da niko od predstavnika vlasti juče nije došao na obeležavanje godišnjice od Ćuruvijinog ubistva, a da bi njihov dolazak značio da su voljni da daju odgovore. – Pošto ih nema, to znači da država ne želi da građani Srbije osećaju dostojanstvo, a bez odgovora ko je naredio i izvršio ubistvo nema oporavka Srbije – rekla je Gaće i izvinila se ubijenom kolegi što još nije dobijen odgovor.


Nino Brajović, predsednik UNS-a, pozvao je novinare da „ne dozvole da se ostvari želja zločinaca koji su pre osam godina ubili Slavka Ćuruviju – da za to budu nagrađeni“.


– Ne dopustimo da se tvrdnjama o napretku istrage i dalje prikriva nespremnost države da se rasvetli jedan od najvećih zločina iz bliske prošlosti – kazao je Brajović i dodao, „umesto da tražimo i podsećamo odgovorne da izvrše svoja obećanja, vreme je da optužimo nadležne jer su nalogodavci zločina ljudi za koje sumnjamo da su pripadali najvišem vrhu vlasti bivšeg režima, na slobodi“.
On je rekao da, osim ubistva Ćuruvije, za 13 godina nije razjašnjena ni smrt novinarke Dade Vujasinović, a već šest godina se ne zna ko je naredio i ubio jagodinskog novinara Milana Pantića.


– Dokle god nalogodavci i ubice novinara budu slobodni, nema slobode medija, nema demokratije, ni Srbije u porodici naprednih i pravno uređenih država.
Ćuruvija je ubijen na Vaskrs, 11. aprila 1999. godine, ispred ulaza u zgradu u kojoj je stanovao, u Svetogorskoj ulici (Lole Ribara) u centru Beograda, pošto su ga režimski mediji Slobodana Miloševića označili kao izdajnika i saradnika NATO pakta.

Tagovi

Povezani tekstovi