Nenad Cekić: Ne bih glasao da sam znao za pozajmicu Pinka Košavi

Upitan šta dalje, Cekić je odgovorio da je „odluka o dodeli nacionalnih frekvencija postala pravnosnažna“, pošto je Republička agencija za telekomunikacije u petak 4. avgusta dodelila tehničke dozvole.
– Ko god da je imao razloga da se žali, imao je i rok da nam se obrati u kojem je moglo nešto da se preduzme – kaže Cekić. On dodaje da o tome šta će dalje biti treba pitati profesore „(Radeta) Veljanovskog i (Miroljuba) Radojkovića koji su napisali ovakav zakon“. Na pitanje kako članovi Saveta RRA prilikom pregleda konkursne dokumentacije nisu videli da je depozit za prijavu Košave platio Pink, predsednik ovog tela odgovara:
– Dođite kod nas da vidite kako to izgleda – jedna prostorija od 40 kvadrata prepuna je dokumentacije. Mi smo tražili ono što se zove uredna prijava i čeking je vršen da bi se proverilo da li su svi od traženih papira dostavljeni, ali nije svaki član Saveta proveravao svaki izvod – kaže Cekić.


Za juče popodne bila je zakazana sednica Saveta RRA na kojoj je trebalo da bude razmatrana transakcija Pinka i Košave, a Cekić je objasnio da on samo zakazuje sednicu i da ne može da prejudicira njen ishod.
Da podsetimo, do obrta u postupku dodele nacionalnih frekvencija došlo je u subotu pošto je štampa objavila fotokopiju uplatnice na kojoj se vidi da je Pink Košavi pozajmio novac za depozit. Obe televizije nazvale su ovo legalnom novčanom transakcijom i odbacile mogućnost da je reč o nedozvoljenoj koncentraciji medijskog vlasništva. Međutim, odluka od 25. aprila kojom su dozvole dobile televizije Pink, B92, Foks, Avala, Košava i Hepi, osporena je zbog kriterijuma RRA o ekonomskoj održivosti medija koji treba da emituje program za celu Srbiju.


Pink je, između ostalog, saopštio i da je pozajmica Košavi uplaćena pošto su obe stanice članice Asocijacije privatnih emitera Srbije u kojoj postoje ugovori o međusobnoj saradnji.


Zoran Mihajlović, predsednik APRES i vlasnik Radio Indeksa (koji je takođe dobio dozvolu za nacionalno emitovanje) za Danas potvrđuje da je Pink jedan od deset osnivača ovog udruženja, a Košava jedna od deset pridruženih stanica.


– Sva poslovna udruženja i nastaju da bi medijske kuće, odnosno preduzeća, pomagali jedni drugima… Ne vidim problem u tome. Na primer Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) već deset godina pomaže svoje članove. Da li to znači da je domaći novac prljav za razliku od stranog – kaže Mihajlović.
Na primedbu da nije bitno da li je novac strani ili domaći, nego da li je medijsko poslovanje legalno, on odgovara da je sva saradnja u okviru APRES zasnovana na ugovorima i važećim zakonima. Upitan da li postoji još neki primer saradnje da je jedna članica pomogla drugoj novcem radi učešća na konkursu za frekvencije, Mihajlović je odgovara da mu za takvu informaciju treba par dana provere. Prema njegovim rečima, postoje ugovori u okviru APRES o saradnji između BK Televizije i TV 5 iz Niša. Mediji su, inače, ranije objavili izjavu Slavice Čorbić, direktorke TV 5 Niš, u kojoj ona objašnjava da ova stanica nije dobila na zajam novac za depozit. Prema njenim rečima, postoji saradnja s Pinkom u tom smislu što se sa TV 5 šalju prilozi radi emitovanja na Pinku, a zauzvrat se koristi jedan predajnik.
Mihajlović ocenjuje da „iza priče o pozajmicama stoji nemačka mreža RTL u saradnji s nekim domaćim medijima“ koja je izgubila na konkursu zbog neodgovarajuće vlasničke strukture. Predsednik APRES se još pita da „li bi nekoj srpskoj televiziji bilo dozvoljeno da se emituje u Nemačkoj. Podsećamo da su članovi Saveta RRA tada protumačili da medijsko preduzeće nije isto što i bilo koje drugo preduzeće i da za njega isključivo važi Zakon o radiodifuziji prema kojem učešće stranog kapitala ne može biti veće od 49 odsto. Strani kapital od televizija koje su dobile dozvolu imaju B92 i Foks, čiji je manjinski partner američka TV mreža Ruperta Mardoka.
Jovan Radunović, predsednik UO RATEL, potvrdio je za Danas da je ova Agencija u petak izdala dozvole za pet mreža za TV emitovanje, pet za radijsko za celu Srbiju i po jednu za Vojvodinu. On je napomenuo da je izjava o tome dostavljena agenciji Tanjug, odgovarajući na primedbu da ova odluka nije objavljena. U petak je time počeo rok od 60 dana, prema važećem Zakonu, u kojem oni koji su dobili dozvole treba da počnu da emituju program.
Ishod konkursa je proteklih meseci više puta dovođen u pitanje, a sada zbog sporne transakcije Pinka i Košave ministar kulture Dragan Kojadinović ponovo je zatražio njegovo poništenje i smenu članova Saveta RRA.
– Ako postoji dokument da je (Željko) Mitrović dao pare Lupšiću (Aleksandru, vlasniku Košave) da bi ovaj platio frekvencije, odmah se mora poništiti konkurs o dodeli frekvencija, a Skupština mora da smeni sve članove RRA – rekao je Kojadinović.
On najavljuje i da će tražiti da su u izmene i dopune Zakona o radiodifuziji unesu zabrane učestvovanja za sve one koji su „lažirali“ prethodni konkurs i da zabrana mora da važi bar za dobijanje nacionalne frekvencije.


J. Lukač


 


 

Tagovi

Povezani tekstovi