Nenadić: Nema osnova za smenu Rodoljuba Šabića

Prema njegovim rečima, neophodno je da poslaničke grupe, a pre svega one koje čine novu vladu Srbije, nedvosmisleno izađu sa razjašnjenjem o tome šta će učiniti povodom primene Ustavnog zakona i da na taj način demantuju spekulacije o tome da pojedini političari žele da smene, bez ikakvog zakonskog osnova, Rodoljuba Šabića sa mesta poverenika za informacije od javnog značaja.
– Ne samo da ne postoji osnov za takvu smenu već ne postoji nijedan dobar razlog za to s obzirom na činjenicu da je poverenik uradio veliki posao da zakon zaživi. I njegovi izveštaji koje je podnosio parlamentu bili su dobro ocenjeni – smatra Nenadić.
Naš sagovornik objašnjava da će se pred Narodnom skupštinom naći novi zadaci nakon što je izabrana Vlada. Jedna od najspornijih odredaba Ustavnog zakona je ona iz člana pet koja govori o tome da će Narodna skupština izmeniti propise kojima se uređuje pravo na obaveštenost iz člana 51. Ustava i da će se izvršiti izbor organa nadležnog za praćenje ostvarivanja tog prava.
– Ova odredba je veoma problematična, pre svega, zbog toga što organ koji bi pratio ostvarivanje svih ovih prava ne postoji. Naime, pravom na obaveštenost po Ustavu obuhvaćene su dve potpuno različite stvari. Jedna je pravo građana da budu obavešteni o svim pitanjima od javnog značaja, a naspram toga stoji dužnost medija da to pravo poštuju. Drugim rečima, neophodna je izmena Zakona o javnom informisanju i osnivanje tela za praćenje rada medija da bi se ostvarilo pravo na obaveštenost – kaže Nenadić.
Prema njegovim rečima, u Ustavu se posebno pominje pravo na pristup informacijama, naspram koga stoji obaveza državnih organa da omoguće uvid u svoje dokumente, što nije ni u kakvoj vezi sa obavezom medija kada je u pitanju pravo na obaveštenost.
– Zakon o pristupu informacijama mnogo detaljnije reguliše to pravo građana nego što to čini Ustav, pa samim tim nema nikakve potrebe da se vrši ponovan izbor organa u čijoj je nadležnosti sprovođenje zakona o slobodnom pristupu informacijama – objašnjava Nemanja Nenadić.


J. Čolak

Tagovi

Povezani tekstovi