Nepodobna bez objašnjenja

Priča o stručnim ljudima, nestranačkim ličnostima, ostaje u analima predizborne kampanje. Novinarku Jelisavetu Prelčec, sa uredničkim stažom u Somboru i Apatinu, zadesila je ta sudbina da je smenjuje i demokratska vlast u Somboru i „crvena“ u Apatinu. Sa funckije direktora i glavnog i odgovornog urednika JP Informativni centar u Apatinu (Radio Apatin i list Glas komune) ispraćena je, početkom meseca, uz pohvalu opozicije i ocenu da je reč o političkoj smeni, što predsednik opštine Apatin (i narodni poslanik) dr Živorad Smiljanić nije negirao, rekavši da direktore JP bira pobednik na izborima, činio je to i DOS.
Tako je Prelčecova razrešena dužnosti, iako na njen rad nije (javno) imala primedaba ni odbornička većina u Skupštini opštine Apatin (SPS, SRS i PSS). Opozicija (DS, DSS) u skupštinskim klupama u Apatinu istakla je da je direktor i glavni i odgovorni urednik IC profesionalno obavljao svoj posao, da ne vidi nijedan razlog za razrešenje. Odbornik Dragan Hrnjak (DS) zapitao je koje se vrednosti cene kada se sa funkcije smenjuje dobar rukovodilac i nestranačka ličnost. Nezvaničan odgovor iz Apatina glasi da je direktor i glavni urednik, ipak, „grešan“ jer je objavljivao saopštenja DS, DSS protiv SPS.
Jelisaveta Prelčec je četiri godine obavljala najodgovornije dužnosti u JP Informativni centar u Apatinu, kada su na vlasti bile demokrate, i šest meseci, kao vršilac dužnosti nakon što je vlast preuzela koalicija SPS, SRS, PSS. Posle okončanja konkursa, krajem juna, Upravni odbor JP IC održao je dve sednice – na prvoj je podržao predlog da se Prelčecovoj poveri još jedan mandat, na drugoj je „promenio mišljenje“.
Mnogo bolnije trenutke Jelisaveta Prelčec je doživela u Informativnom centru u Somboru (Radio Sombor), koji je, posle demokratskih promena 2000. napustila zbog krajnje neljudskog odnosa prema njoj. Glavni i odgovorni urednik Radio Sombora, jednog od glasila tadašnjeg Informativnog centra, postala je 1997, a 2. juna 2000. postavljena je za vršioca dužnosti. Međutim, dolaskom na funkciju direktora Anite Beretić – tada funkcionera Opštinskog odbora Demokratske stranke u Somboru – za Jelisavetu Prelčec i mnoge druge zaposlene u IC u Somboru (o čemu je Danas izveštavao) više nije bilo posla. Novi direktor rekao je glavnom i odgovornom uredniku da ne vidi šta bi urednik i novinar sa dugogodišnjim iskustvom mogao da radi.
– Preostalo mi je da presedim radno vreme i da gledam gde ću i šta ću. Nije izvedena zvanična ocena o mom radu, a Radio Sombor je uvek bio otvoren za različita mišljenja. Još pre 10 godina u programu su gostovali Branislav Čanak, Zoran Đinđić, Nenad Čanak, nekoliko godina prenosimo program Radija B92 – izjavila je Danasu novembra 2000. Jelisaveta Prelčec.
Radio Sombor je emitovao i vesti agencije Beta, program Radio Beograda, neko vreme i servis Bi-Bi-Si, bilo je mnogo „okruglih stolova“, „otvorenih studija“, a posebno se pamte emisije u kojima je data reč opoziciji iz Apatina, u vreme oktobarskih promena. Mnoga mesta u Zapadnobačkom okrugu, opštine Apatin, Kula, Odžaci i Sombor bila su u informativnoj blokadi, pa su dolazili u Sombor, da se čuje i njihova reč.
Jelisaveta Prelčec samo je jedan od stradalnika u Radio Somboru iz „Anitinih vremena“. U to vreme, naime, spiker je „prekomandovan“ na telefonsku centralu, dugogodišnji novinar i lektor imao je poverenje direktorke Beretić samo za prijem malih oglasa, novinari – sa diplomom ekonomiste i agronoma postali su marketinški poslenici. Bez utvrđivanja odgovornosti, disciplinskih postupaka i rešenja sklonjeni su mnogi novinari. Ni novinari koji su sarađivali sa Betom, Večernjim novostima, Slobodnom Evropom nisu imali pristupa mikrofonima Radio Sombora, a sportski novinar Dušan Kolundžija, nepodoban za Radio Sombor, postao je glavni i odgovorni urednik Radio Odžaka. Neki novinari sada traže pravdu na sudu i razliku zarade, koja im je, navodno nezakonito, umanjena u vreme „sedenja“.
Anita Beretić je, u dva navrata, objašnjavala novinaru Danasa da u Radio Somboru nije pravljena lista tehnoloških viškova, da je bilo „ljudi koji se nisu uklapali u moju strategiju, viziju kako sam videla i želela da funkcioniše radio program“. Anita Beretić je uz funkciju direktora ubrzo obavljala i dužnost glavnog i odgovornog urednika Radio Sombora, iako je zbog obaveza kao poslanik u Skupštini Srbije godišnje odsustovala i više od 150 radnih dana. Suštinu sukoba u Radio Somboru većina radnika objašnjavala je njihovim protivljenjem da Anita Beretić bude imenovana za v.d. direktora, jer kao predsednik Upravnog odbora ove kuće, za godinu dana „nije gotovo ništa uradila“. Anita Beretić nije više u Radio Somboru, ali je, drugi mandat, poslanik u Skupštini Srbije. Odnedavno nije ni predsednik Opštinskog odbora Demokratske stranke u Somboru, a na prvoj konferenciji za novinare novog rukovodstva DS nismo dobili odgovor na zahtev da bude ocenjeno njeno delovanje u somborskom novinarstvu. Novinar, koji je želeo da ostane anoniman, reče da političari uvek pobeđuju, a i kad izgube, dobro su „nafatirani“, a da novinarima u amanet ostaju samo ožiljci.


Đuro Kukić

Tagovi

Povezani tekstovi