Neredi u etru tokom čitave godine

On je ocenio da je „na potpuno netaktičan i nedemokratski“ način vlast pred sam kraj prošle godine donela Zakon o glavnom gradu i Zakon o lokalnoj samoupravi, kojima je dezavuisala Zakon o radiodifuziji i Zakon o javnom informisanju. Prema njegovim rečima, vlast je i ovoga puta podlegla pritiscima i u „vrlo ispolitizovanoj situaciji povela za interesima, koji nikako nisu opšti“.


– Izgovorom da se rešava pitanje očuvanja programa na manjinskim jezicima omogućeno je opštinskim vlastima da osnivaju medije i na većinskom, srpskom jeziku. Time se želelo da lokalni mediji ostanu pod uticajem vlasti, a to je suštinska suprotnost standardima demokratskog sveta – naglasio je Veljanovski.
Profesor FPN Miroljub Radojković naveo je da se situacija u oblasti elektronskih medija izmenila tokom prva tri meseca 2008., „u pravcu novog haosa“.
– Usvajanje Zakona o glavnom gradu išlo je naruku nosiocima tzv. Kragujevačke inicijative, koji se zalažu za to da veliki gradovi svoje RTV medije ne privatizuju, nego prevedu u regionalne javne servise. Pošto se Zakonom o glavnom gradu dozvoljava Beogradu da osniva i svoje medije, otvorena je dilema da li to pravo treba uskratiti ostalim gradovima i tako produbiti nejednakost između metropole i tzv. provincije – ukazao je Radojković. On je dodao da je dobra vest pojava RTV stanica civilnog društva, mada se „kao osnivači ne javljaju organizacije građana, već uglavnom Srpska pravoslavna crkva“.
Kada je reč o javnom servisu Srbije, Radojković navodi da veliki broj predizbornih kampanja stalno otvara pitanje ponašanja RTS i svi koji smatraju da nemaju povoljan tretman, posežu za zahtevom da se ukine ili preispita pretplata, „što je opasan politički zahtev“.
– Novi nered u etru trajaće tokom čitave 2008. godine – zaključio je Radojković.
Medijski ekspert Jelena Sučurlija istakla je da je došlo do najvećeg pogoršanja primene sprovođenja medijskih zakona od kada postoji monitoring, kao i da se nada da će se Ustavni sud Srbije u bliskoj budućnosti oglasiti „povodom ovog grubog narušavanja pravnog poretka i da će doneti odluku kako da se prevaziđe ozbiljna kriza, koja je nastala u oblasti medijskog prava u Srbiji“.


J. Diković

Tagovi

Povezani tekstovi