Нико се није пријавио











Две седмице после објављивања конкурса, Републичкој радиодифузној агенцији још није стигла ниједна званична пријава за издавање дозволе за емитовање радио и ТВ програма, потврђују у РРА. То не значи да интересовања нема, али се кандидати за сада распитују о папирима које ваља прибавити, траже додатне информације и тумачења, па се, поред осталог, интересују и када ће конкурс за локалне и регионалне радио и ТВ дозволе.

На овом конкурсу дозволе би требало да добије по пет комерцијалних ТВ и толико радијских станица са националном покривеношћу, по једна радио и ТВ станица на подручју Војводине, као и шест ТВ мрежа и 14 радио-програма у региону главног града. То што нема ниједне званичне пријаве необично је кад се има у виду колико је било интересовање у јавности за конкурс, односно за могућност да се добије дозвола за емитовање. Истина, времена још има, јер је конкурс отворен 60 дана и завршава се крајем марта, али до тада треба прибавити обимну документацију. У поређењу с претходним годинама када је радиодифузна сфера била нерегулисана, а емитери релативно лако запоседали етар, сада је за добијање дозволе потребно испунити бројне техничке, организационе, програмске и друге услове. Један од услова, рецимо, јесте и тај да кандидати уз пријаву поднесу и предуговор с неком од овлашћених организација која ће им, уколико добију дозволу, урадити и квалитетан пројекат елабората за предајнике који задовољава техничке параметре које прописује Агенција за телекомуникације. Сада имају своје „приручне” предајнике на које су сами себи дали гаранције, а то више неће моћи да прође, кажу у РРА. То је, међутим, само један од папира који ваља прикупити, јер се, поред осталог, траже и биланси финансијског стања, извори финансирања, односно документација коју ваља прибавити од Агенције за привредне регистре, Центра за бонитет и других, као и планови систематизације, али и осмишљен програмски концепт, докази да нема недозвољене медијске концентрације и други.

Припрема обимне папирологије не иде преко ноћи, али није неважан ни новац који кандидати треба да уплате као депозит пре подношења пријаве. Висина депозита није безначајна и равна је тромесечној накнади за емитовање програма. Станица која, рецимо, тражи дозволу за радио-програм у Београду треба да уплати 300.000 динара депозита, а заинтересовани за националну ТВ дозволу чак 15 милиона динара.


М.Петрић

Tagovi

Povezani tekstovi