To je od 2000. godine najveći broj napada i pretnji medijskim radnicima, prilikom kojih je uništavana njihova oprema ili su im upućivane verbalne pretnje.
U proseku, od 2000. godine dešavalo oko 25 incidenata godišnje, a u toku prošle godine novinari su napadnuti 22 puta. Istraživanje Udruženja pokazalo je da je procenat pokrenutih postupaka protiv vinovnika nizak i kreće se između 10 i 15 odsto, kao i prethodnih godina.
UNS navodi da se zalaže da se, ne čekajući izmene Krivičnog zakonika, u Zakon o javnom informisanju unese krivično delo napada na novinare kojim bi se “svako ko napadne ili preti da će napasti novinara kaznio zatvorom do tri godine”.
Prema istraživanju najbrže su otkriveni i procesuirani nasilnici čije snimke su posedovali fotoreporteri i snimatelji. Poput slučaja napada na snimatelja RTV B 92 Boška Brankovića i nasilja prema novinarima i snimateljima u Zaječaru koji su izveštavali o ubistvu Saše Stojkovića kod Gradskog bazena. Udruženje je pohvalilo ekspeditivnost policije u Novom Pazaru, koja je brzo pronašla napadača na Medina Halilovića, novinara Regionalne televizije, koji je zadobio potres mozga u napadu lokalnog kriminalca na ulici.
Otkrivene su i osobe koje su pretile “klanjem” novinarki Ivani Milić i snimatelju Edisu Klimenti iz novopazarske televizije Jedinstvo ako objave izjavu o divljoj gradnji.