Novinari pod stegom moćnih

Medijski stručnjaci i novinari u 21 postsocijalističkoj zemlji ocenjivali su slobodu medija uzimajući kao parametre za formiranje indeksa slobodu govora, profesionalnost novinara, dostupnost informacija, poslovnu održivost medijskih kuća i rad medijskih institucija. Prema tom indeksu ispred Srbije su Rumunija, Bugarska, Hrvatska i Bosna.
Goran Cetinić, nezavisni medijski konsultant kaže da je indeks pokazatelj da li je reč o strogo kontrolisanom ili otvorenom društvu.
– Ako je vrednost indeksa nula, onda je reč o društvu u kome su mediji direktno pod uticajem države. Vrednost indeksa jedan podrazumeva minimalnu slobodu, a dva da država i dalje ima bitan uticaj na kreiranje medijske slike, bez obzira na prividnu slobodu – rekao je Cetinić. Prema njegovim rečima Srbija ima indeks 2,39 što je manje nego 2006. godine kada je vrednost slobode medija ocenjena sa 2,48.
Dragan Kremer, medijski konsultant kaže da je na pad indeksa u Srbiji uticalo neprimenjivanje zakona, spora dodela frekvencija, nedovoljna zastupljenost svih strana u političkom životu, pasivnost sindikalnih udruženja, a najviše napadi na novinare.
– U Srbiji je stvorena klima u kojoj su novinari laka meta za odstrel. Poznata ubistva i napadi na novinare još nisu razrešena, a država ne pokazuje volju da se tim ozbiljno pozabavi – rekao je Kremer.
 
 

Tagovi

Povezani tekstovi