Novinari zbog patika vraćeni iz parlamenta

Beograd – Skupštinsko obezbeđenje vratilo je juče pet novinara i snimatelja zato što su procenili da su nosili patike iako, po mišljenju novinara, to nisu bile klasične patike već nešto između cipela i patika. Inače, dok su čekali na izjave, novinari su pokušali da utvrde šta je to što im je po pravilniku dozvoljeno da nose dok traju sednice. Ocena je da je pravilnik u nekim delovima dosta nedorečen. Na primer, nije jasno da li je džins dok traju sednice zabranjen samo za skupštinsko osoblje i novinare, ili i za poslanike.
Nema dana da obezbeđenje Skupštine Srbije ne vraća građane, novinare i snimatelje zbog neprikladne odeće i obuće. Prema novom Pravilniku o radu, ponašanju i odevanju zaposlenih i onih koji su „angažovani za obavljanje poslova u Narodnoj skupštini“, nošenje odeće od džinsa izuzetno je dozvoljeno samo u dane kada se ne održavaju sednice i to ukoliko je džins jednobojan, nije izbledeo i bez upadljivih aplikacija i šljokica. Posebno se propisuje da su leti dozvoljene košulje, odnosno bluze kratkih rukava, ali ne i majice.


Sekretar Skupštine Marko Danilović je detaljno propisao ženski i muški poslovni izgled koji za oba pola podrazumeva odeću mirnijih boja, prilagođenu dobu dana i prirodi posla. S tim što za žene „dužina suknje mora biti umerena, obuća uvek čista, uredna i elegantna; potpetice niske ili srednje; šminka umerena, diskretnih boja; kosa i nokti uvek uredni i čisti; nakit nositi sa merom; blagi parfemi i dezodoransi“. Posebno se navodi da nije dozvoljeno nošenje odeće bez rukava, dubokih dekoltea, šliceva, odeće sa otvorenim leđima ili ramenima, obuće sa otvorenim prstima, izrazito visokih potpetica, papuča, niti sportske odeće i obuće.
Muški poslovni izgled podrazumeva „košulju uredno zakopčanu i ispeglanu, jednobojnu ili neupadljivog dezena; kravatu; obuću tamnije boje. Kosa mora biti uredna i čista; lice obrijano; brada i brkovi uredni; dezodoransi, losioni i parfemi blagi. Nije dozvoljeno nošenje izbledelih pantalona i košulja, kao ni košulja bez rukava, papuča, obuće sa otvorenim prstima, niti sportske odeće i obuće“.
Ovaj pravilnik je i svojevrstan kodeks ponašanja u Skupštini koji u internoj komunikaciji, praktično, zabranjuje ogovaranje. Jer, kako se kaže, osim što je zabranjeno širenje neproverenih ili netačnih informacija, zabranjeno je i „komentarisanje postupaka kolega“.
Ovaj pravilnik sastoji se i od svojevrsnog obrasca za obavljanje poslovnih, profesionalnih razgovora. Posebno se naznačava da to treba da bude prijatnim tonom. Ti razgovori treba da izgledaju ovako: „Dobar dan, Služba Narodne skupštine Republike Srbije, izvolite“. Potom se kaže da razgovor sa sagovornikom koji insistira na nepotrebnim detaljima treba okončati rečima: „To je sve što u ovom trenutku možemo da vam kažemo“. Negde u Pravilniku se kaže i da je zabranjena gestikulacija. Zaposleni ne smeju primati bilo kakvu vrstu naknade, kompenzacije ili poklona (osim reprezentativnih i uobičajenih poklona manje vrednosti) u skladu sa Zakonom o sprečavanju sukoba interesa. Dalje se navodi da zaposleni ne smeju zloupotrebljavati prednosti svog radnog mesta u privatne svrhe, niti smeju da traže ili prihvataju poklone, nagrade ili beneficije koje mogu kompromitovati njih lično ili Službu Narodne skupštine.
Postoji tumačenje da se odredbe pravilnika koje se tiču oblačenja odnose i na novinare i na sve stranke.


M. Torov


 


 

Tagovi

Povezani tekstovi