Novinarka sa zadatkom


Lila Radonjić koje je danas direktorka i urednica produkcijske kuće Mreža, ukazuje da su sedam godina nakon petooktobarskih promena dovedeni u pitanje demokratski principi u Srbiji. Ona smatra da pozivi za odlaganje izbora i kršenje demokratskih procesa zbog drugih državnih poslova, predstavljaju “put u nedemokratsku prošlost”.


– Sedam godina posle izbora na kojima su građani smenili jedan režim i izabrali ne samo novu vlast, nego i novi poredak, mi imamo dilemu da li su izbori potrebni. Da li su oni problem, ili oni služe da se problem reši – zapitala je.


Lila Radonjić je borbu za nezavisno novinarstvo započela je u Studiju B početkom devedesetih.
Završila je Fakultet političkih nauka, nakon čega počinje karijeru najpre na Radiju Studija B, a potom i na televiziji, u to vreme vodećeg elektronskog nezavisnog medija u Srbiji.


Zbog brojnih političkih pritisaka na ovu medijsku kuću, Lila Radonjić 1993. podnosi ostavku. I naredne tri godine je bez posla, kada objavljuje zbirke intervjua “Naš slučaj”.


U istu medijsku kuću vraća se na kraći period 1997. godine gde postaje glavni i odgovorni urednik, ali nakon nekoliko meseci dobija otkaz. Iste godine sa grupom novinara osniva PG Mrežu i postaje glavni i odgovorni urednik ove produkcijske kuće.


Od 2001. godine mentor je za TV novinarstvo na Fakultetu Političkih nauka, a predaje i na brojnim novinarskim školama i kursevima Nezavisnog udruženja novinara Srbije, Novosadske novinarske škole i drugim. Bila je član Medijskog saveta osnovanog posle petooktobarskih promena sa zadatkom da inicira i prati promene u medijskoj sferi, te Medijskog tima Medija centra osnovanog pred predsedničke izbore 2004. godine sa zadatkom da prati ponašanje medija u izbornoj kampanji.


Lila Radonjić je dobitnica i novinarske nagrade «Jug Grizelj» za 1990. godinu, za profesionalno, nezavisno i istraživačko novinarstvo
B. D. S.

Tagovi

Povezani tekstovi