Novinarske i medijske asocijacije: Medijske reforme su u interesu građana

zakon

[box align=’box-center’ id=’9672′]

Izlazak države iz vlasništva u medijima i konkursno sufinansiranje javnog interesa u sferi javnog informisanja kroz nezavisne komisije – dve su ključne i neodvojive odredbe novih medijskih zakona za koje se država opredelila pre više od pet godina usvajanjem Medijske strategije, a to opredeljenje čvrsto potvrdila usvajanjem seta medijskih zakona u avgustu 2014, za koje su glasali skoro aklamacijom poslanici Skupštine Srbije.

 Udruženja čvrsto podržava doslednu primenu medijskih zakona, zbog kojih je Srbija dobila pozitivne ocene iz Evrope i celog sveta, a koji treba da omoguće fer i ravnopravne uslove za sve učesnike medijske scene i značajno podstaknu i unaprede kvalitet medijskih sadržaja.

 Neprihvatljivo je da oni koji su od početka opstruirali celokupni proces medijskih reformi i doveli svoje zaposlene u nezahvalan položaj – za vlastite propuste i neuspeh u procesu privatizacije okrivljuju sve druge, populistički koristeći svoje medije kao propagandno sredstvo.

 Kao što je bila neprihvatljiva diskriminacija medija koji nisu bili u državnom vlasništvu u prethodnom periodu, tako je i neprihvatljiva bilo kakva diskriminacija u samom procesu privatizacije.

 Sve reforme i tranzicije, pa i ova medijska, koja je nažalost prilično zakasnela, ali upravo zbog toga je od neprocenjive važnosti za medijsku scenu, ima i bolne segmente. Smatramo da je izuzetno nekorektno na tom osnovu prikupljati političke poene.

 Beograd-Novi Sad-Kragujevac, 9. novembar 2015.

 Nezavino udruženje novinara Srbije

Nezavisno društvo novinara Vojvodine

Asocijacija medija ASMEDI

Asocijacija nezavisnih elektronskih medija ANEM

Asocijacija lokalnih nezavisnih medija Local Press

Tagovi

Povezani tekstovi