Novinarsko dozivanje demokratije

Istim povodom Udruženje novinara Srbije i Sindikat novinara Srbije održali su u Pionirskom parku u Beogradu ispred spomenika Čitaocu akciju „Pet minuta gromoglasne tišine“.
Pozivu profesionalnih udruženja da u znak protesta zbog gušenja slobode medija zamrače ekran na pet minuta u 11:55 odazvao se samo Studio B. Od televizija s nacionalnom frekvencijom akciji se, s nekoliko minuta zakašnjenja, pridružio i TV B92.
Doprinos medijskim podelama u Srbiji dao je i autor emisije Latinica na Hrvatskoj televiziji Denis Latin koji je odbio da primi priznanje koje je UNS želeo da mu dodeli za poseban doprinos u borbi za slobodu medija. Latin je zbog profesionalne prošlosti, odnosno ratnih reportaža za RTS čelnika UNS, odbio nagradu.


Predsednik Republike Srbije Boris Tadić povodom Svetskog dana slobode medija naglašava da sve nadležne državne institucije, strukovne organizacije i pojedinci moraju zajednički i organizovano da rade na tome da se položaj medija i novinara u Srbiji u mnogome poboljša, jer je Srbija, prema izveštaju organizacije Fridom haus, ocenjena kao zemlja sa delimično slobodnim medijima.


Svetski dan slobode medija u Srbiji, inače, protekao je u znaku odbijanja Denisa Latina da primi nagradu „Zora“ koju dodeljuje UNS, udruženje kojim predsedava Nino Brajović, ratni izveštač RTS iz Hrvatske. Brajović je juče tokom akcije Pet minuta gromoglasne tišine, rekao da je u poslednjih godinu dana u Srbiji zabeleženo 25 nekažnjenih ozbiljnih napada i pretnji novinarima. On je, takođe, podsetio da nisu pronađeni nalogodavci i ubice Slavka Ćuruvije i Milana Pantića i da nije rasvetljena smrt Dade Vujasinović.


– Ubice su na slobodi pa nije čudo što ti isti, ili neki drugi zločinci, danas pokušavaju da likvidiraju Dejana Anastasijevića zbog toga što istražuje i hrabro piše o organizovanom kriminalu i ratnim zločinima. Naše sujete, zađevice i podele jednako su štetne kao i samovolja, nezainteresovanost i kukavičluk onih koje optužujemo za svoj težak položaj. Treba da budemo svesni da drugi ne mogu da učine za nas više nego što smo sami spremni da učinimo za sebe – rekao je Brajović.
Povodom Dana slobode medija šef misije OEBS u Srbiji Hans Ola Urstad izjavio je da profesionalni medijski radnici u Srbiji treba da imaju bezbednije uslove za rad i pozvao je na zaštitu osnovnog ljudskog prava na slobodu mišljenja i izražavanja, saopštio je danas OEBS u Beogradu.
– Sloboda izražavanja i sloboda medija imaju suštinski značaj za svako društvo. Međutim, ako su novinari izloženi napadima i pretnjama te slobode mogu da budu uskraćene – rekao je Urstad.
Šef misije OEBS je rekao da bi nerazjašnjeni slučajevi smrti novinara Dade Vujasinović, Slavka Ćuruvije i Milana Pantića i nedavni slučajevi maltretiranja i zastrašivanja novinara mogli da „dovedu novinare do autocenzure, iz straha da država nije u stanju da ih zaštiti“.
– U demokratiji mediji imaju zadatak da obaveštavaju građane o pitanjima i događajima koji su važni za javnost. Njihova uloga zaštitnika demokratije uključuje i obelodanjivanje bilo kakvih malverzacija i zloupotrebe javnog interesa. Garantovanje sigurnosti za sve profesionalne medijske radnike od presudne je važnosti. Podržavamo razvoj raznovrsnih i slobodnih medija u Srbiji, u skladu s najvišim međunarodnim standardima – rekao je Urstad.
Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić čestitao je juče novinarima u Srbiji 3. maj Svetski dan slobode štampe. U čestitki upućenoj Udruženju novinara Srbije, Nezavisnom udruženju novinara Srbije i Nezavisnom društvu novinara Vojvodine, Šabić je izrazio „spremnost i obavezu“ da pomogne novinarima u njihovom radu.
– Zabrinjavaju slučajevi u kojima novinari nisu dobili za javnost bitne informacije, a za to onda niko nije snosio odgovornost. Vlast bi morala da činiti dostupnim što više podataka javnim prezentiranjem na Internetu, dodaje se u Šabićevom saopštenju. Poverenik za informacije je naglasio da je prioritetna obaveza države da novinarima obezbedi elementarnu ličnu bezbednost, kao i da kazni sve one koji tu bezbednost ugrožavaju.
Povodom 3. maja NUNS i Ambasada Sjedinjenih Država u Beogradu dodelili su sinoć, na svečanosti održanoj na beogradskom Fakultetu dramskih umetnosti, godišnje nagrade za izuzetne domete u istraživačkom novinarstvu.


 R. D.

Tagovi

Povezani tekstovi