Posebno zabrinjava to što je Politika gotovo istovetnu grešku napravila i pre samo dva ipo meseca kada je objavila komentar nepostojećeg stranog “eksperta” za psihoanalizu, koji je takođe propagirao netrpeljivost prema ženama.
U oba slučaja “najstariji dnevni list na Balkanu” je najgrublje prekršio profesionalne i etičke standarde novinarstva.
U rubrici Pogledi, Politika je 18. jula objavila komentar “Petra Veličkovića, forenzičkog psihijatra, sudskog eksperta za poveravanje dece“, iz Montreala u Kanadi. I “psihijatar Veličković“, povodom tragičnih događaja u centrima za socijalni rad u Beogradu, napada „agresivne feministkinje koje su i ove tragedije iskoristile za svoju političku agendu“. Uz komentar je objavljena i fotografija navodnog autora za koju su korisnici društvenih medija ustanovili da zapravo predstavlja nemačkog glumca Andreasa Kaufmana.
Politika je u izdanju od 5. maja 2017. u rubrici Pogledi objavila komentar „Milovana B. Vučića“, potpisanog kao „profesor univerziteta, psihoanalitički psihoterapeut i psihoanalitički supervizor, specijalista za dečju psihoanalizu, Los Anđeles, Kalifornija“. Izmišljeni psihoanalitičar „Vučić“ u tekstu pod naslovom „Nepravde feminističkog pravosuđa“ tvrdi da je “srpsko porodično pravosuđe pod takvim feminističkim uticajima da ono više i ne deli bilo kakvu pravdu“. UNS je pretragom na internetu ustanovio da eminentni naučnik „Milovan B. Vučić“ ne postoji a da fotografija autora komentara zapravo predstavlja Hermana Dernemana, koji je umro još 2005. u 112. godini života kao najstariji muškarac u Nemačkoj.
Sekretarijat NUNS-a
U Beogradu 19.07.2017.