[box align=’box-center’ id=’10821′]
Pozivajući se na princip transparentnosti, zahtevali smo od ovih medija i da predoče građanima ko sedi u njihovim upravljačkim telima, posebno ako su u pitanju lica imenovana od strane države ili državnih kompanija.
I Večernje novosti i Politika odlučili su da ove podatke i dalje drže skrivene od javnosti, pa su NUNS i NDNV odlučili da se pozovu na Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, ceneći da građani moraju da imaju ove informacije kako bi razumeli u kojoj meri je država prisutna u upravljanju i nadzoru poslovanja, da li može da utiče na uređivačku politiku, odnosno da li ima mehanizme zaštite svojih, odnosno interesa građana u ovim kompanijama.
Večernje novosti su odbile da saopšte ove podatke, uz obrazloženje da „država upravlja ovim novinama, a da novine žive na tržištu“. Glavna i odgovorna urednica Politike Ljiljana Smajlović, odbila je da objavi ove podatke, pravdajući se da postoji unutrašnji akt koji zabranjuje da se javnosti otkrivaju podaci o platama. Rukovodioci ovih medija nisu odgovorili ni na druge zahteve.
NUNS i NDNV smatraju da ove informacije ne smeju da budu skrivene od javnosti, pogotovo s obzirom na činjenicu da su u pitanju kompanije koje su pozitivno diskriminisane u odnosu na sve druge medije u državnom vlasništvu, koji su prošli kroz proces privatizacije.
Beograd – Novi Sad: 09.02.2016.