NUNS: Kodeks protiv slobode medija

Međutim, u Kodeks je uneta većina sugestija iznetih tokom javne rasprave u kojoj su učestvovali predstavnici radiodifuzije, Ministarsva kulture, Odbora Skupštine Srbije za kulturu i informisanje i novinarskih udruženja.
Predsednik Saveta RRA Nenad Cekić izjavio je da je Uputstvo o ponašanju emitera definicija donje granice ponašanja ispod koje se ne sme ići i da će se po potrebi menjati ako to bude nalagala praksa.
U saopštenju se navodi i da su članovi Saveta i Etičkog komiteta RRA saglasni da je neophodno da se kodeks o ponašanju emitera što pre pripremi za primenu, jer će se uskoro okončati ciklus izdavanja dozvola za radio i televizijske emitere na svim nivoima.
Nezavisno udruženje novinara Srbije je saopštilo da je neprijatno iznenađeno odlukom RRA da ipak usvoji kodeks o ponašanju emitera, iako je na predloženi tekst izneto bezbroj suštinskih primedaba tokom javnih rasprava. Između ostalog, zamerka je i da je kodeks nerazumljiva, nejasna mešavina priručnika i zakonskog akta, da u mnogim rešenjima ide i mimo postojećih normi, i da uveliko zadire u slobode uređivanja programa u elektronskim medijima.
Iz NUNS navode da RRA, oglušujući se o sva dobronamerna upozorenja, ugrožava ne samo dosadašnji proces uređenja sfere radiodifuzije već i čitav niz demokratskih principa, pre svega slobodu štampe i vladavinu prava. Izvršni odbor NUNS osporio je takav način rada i postavio pitanje odgovornosti Saveta RRA i njegovih članova.


J. D.

Tagovi

Povezani tekstovi