[box align=’box-left’ id=’2826′]
U poslednje vreme u medijima je učestalo kršenje pretpostavke nevinosti uz otkrivanje punog identiteta lica koja su privedena i protiv kojih se tek sprovodi istraga. Posebno zabrinjava to što se ovakvi grubi propusti praktikuju i na Javnom servisu RTS koji treba da bude uzor u poštovanju profesionalnih standarda i novinarske etike.
Zakonik o krivičnom postupku (član 3) nalaže državnim organima, medijima, udruženjima građana, javnim ličnostima i drugim licima da poštuju pretpostavku nevinosti i “da svojim javnim izjavama o krivičnom postupku koji je u toku ne vređaju druga pravila postupka, prava okrivljenog i oštećenog i nezavisnost, autoritet i nepristrasnost suda”.
I Zakon o javnom informisanju (član 37) propisuje da se “u javnom glasilu niko ne sme označiti učiniocem kakvog kažnjivog dela, odnosno oglasiti krivim ili odgovornim pre pravnosnažne odluke suda ili drugog nadležnog organa”.
Kodeks novinara Srbije obavezuje novinara “da poštuje pravilo pretpostavke nevinosti i ne sme nikoga proglasiti krivim do izricanja sudske presude”. Mediji su dužni da poštuju pravo pretpostavke nevinosti i da štite privatnost i identitet osumnjičenog. Čak i ukoliko nadležni državni organi objave podatke koji spadaju u domen privatnosti osumnjičenog, mediji tu informaciju ne smeju da prenosose.
Sekretarijat NUNS-a
U Beogradu 19. juna 2013.