Javnosti dostupna dokumenta pokazuju da sporazum Telekoma Srbija i Telenora ima za osnovni cilj potiskivanje kompanije SBB sa tržišta, odnosno, onemogućavanje profesionalnih medija iz sastava Junajted grupe, pre svega Televizije N1 i Nova S, da dođu do najšire publike.
Državna kompanije Telekom Srbija i pored zakonskih ograničenja već je duboko involvirana u proizvodnju informativnog programa i akter je u nekoliko projekata i investicija u medijskoj industriji koji su u stručnoj javnosti označeni kao sumnjivi i protivzakoniti: od kupovine kablovskog operatora Kopernikus za 195 miliona evra od vlasnika bliskog Srpskoj naprednoj stranci, koji potom za skoro istu cenu kupio televizije sa nacionalnom frekvencijom – Prva i O2, preko finansijske podrške kontroverznom biznismenu Igoru Žeželju za kupovinu tabloida Kurir, do učešća u osnivanju nekoliko novih kablovskih televizijskih kanala.
NUNS je povodom tih akvizicija Telekoma Srbije javno izražavao protest, jer se mimo javnosti, protivno zakonu i pod sumnjivim ekonomskim opravdanjima, država umešala u medijsku sferu sa namerom da proširi svoj uticaj i nametne potpuni monopol u medijima.
Najavljeni dogovor Telekoma Srbije i Telenora izaziva našu bojazan i zbog činjenice da je on u potpunoj suprotnosti sa ciljevima iz Strategije razvoja sistema javnog informisanja do 2025. godine, a koji se odnose na uspostavljanje funkcionalnog, održivog i fer medijskog tržišta zaštićenog od političkog uticaja, kao i na unapređenju kvaliteta i raznoivrsnosti medijskih sadržaja koji zadovoljavaju potrebe za informisanjem različitih društvenih grupa. Takođe, zabrinutost izaziva i činjenica da je vlasnik Telenora, češki biznismen Petar Kelner, ranije optuživan od novinarskih udruženja i javnosti u Češkoj i Sloveniji da u saradnji sa vladajućim partijama guši slobodu medija u ovim zemljama.
NUNS će o najavljenom dogovoru dve kompanije obavestiti međunarodne novinarske i medijske organizacije, jer se njime ugrožava već narušeni medijski pluralizam u Srbiji.
NUNS, 2. februar 2021.