NUNS: Protest zbog izmena Nacrta zakona o javnom informisanju

Upozoravamo da se brisanjem pojedinih rešenja poništavaju temeljni principi  za koja su se zalagali predstavnici Medijske koalicije prilikom rada na tekstu zakona, a da se produžavanjem roka u kojem ovaj zakon treba da se nadje pred poslanicima Skupštine Srbije ozbiljno dovodi u pitanje realizacija nekih temeljnih zahteva Medijske koalicije, poput prelaska na projektno finansiranje.

NUNS smatra da je neophodno jasno propisati obavezu privatizacije do 31. 12. 2014. godine za sve izdavače koje je neposredno ili posredno osnovala Republika, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave, kao i ustanova i drugo pravno lice koje se u celini ili delom finansira iz javnih prihoda.

Protivimo se, takodje,  da o odluku o modelu privatizacije donosi Agencija za privatizaciju, jer se to do sada pokazalo kao neuspešno rešenje. Do privatizacije, takodje, insistiramo da se zabrani učešća u projektnom finansiranju za medije koji su u nekom obliku javnog vlasništva, osim izuzetaka predviđenih zakonom.

Temeljne odredbe zakonskih rešenja su, da podsetimo, predviđale da prelazak na projektno finansiranje javnog interesa, umesto sadašnjeg direktnog finansiranja gotovo isključivo medija u vlasništvu opština, gradova, pokrajine ili republike i to od 1. januara 2014. godine. Taj proces bi morao da  počne već sredinom septembra ove godine, raspisivanjem javnih konkursa.

Kašnjenje u donošenju Zakona, ali i predložene izmene, ozbiljno dovode u pitanje realizaciju ovog veoma važnog cilja medijskih reformi.

Osim toga, odredbe o projektnom finansiranju su i dalje jako konfuzne i mogu dovesti do nejednake primene u praksi. Ovo se naročito ogleda u činjenici da je previše bitnih stvari, od načina izbora komisije do donošenja odluke o raspodeli sredstava ostavljeno regulaciji podzakonskog akta koji pri tom nije jedinstven, nego je svaki organ vlasti ovlašćen za donošenje podzakonskog akta. Taj podzakonski akt može zato biti jako različit u odnosu na različite nivoe vlasti, ali i između istih nivoa vlasti, a sve zbog nepreciznosti zakonskih odredaba.

NUNS, takodje, protestuje što je iz prelaznih i završnih odredbi je izostavljen prestanak važenja pojedinih odredbi Zakona o Tanjugu,  Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, Zakona o zaštiti prava nacionalnih manjinai Zakona o novinsko-izdavačkom preduzeću Panorama.

To je potpuno u suprotnosti sa jednim od proklamovanih ciljeva medijske reforme koji se odnosi na otklanjanje nedoslednosti u zakonodavstvu.  Zato insistiramo da se u Nacrt vrate odredbe koje predviđaju prestanak važenja određenih odredaba citiranih zakona

NUNS će učiniti sve što je u njegovoj moći kako bi se pomenute, kao i druge važne odrednice koje proističu izt ranije usvojene Medijske strategije, uključile u medijske zakone. Aktivno ćemo na tom planu sarađivati sa drugim medijskim udruženjima i asocijacijama, kao i sa međunarodnim organizacijama, uključujući i Evropsku komisiju. 

Uvereni smo da je Srbiju nužna medijska reforma i da konačno treba stvoriti uslove da mediji budu prevasghodno okrenuti interesima građana, a ne da u potpunosti zavise od političkih i drugih centara moći. U tom smisli ćemo nastaviti da insistiramo na stvaranju ravnopravnih uslova za poslovanje svih aktera na medijskoj sceni.

Tagovi

Povezani tekstovi