[box align=’box-left’ id=’5481′]
Presuda egipatskog suda izazvala je zaprepašćenje i najoštrije kritike širom sveta.
Iz Komiteta UN-a za ljudska prava ocenili su da su masovni sudski procesi u Egiptu, koji su završili s više od 220 smrtnih presuda, „sramotni i predstavljaju parodiju pravosuđa“.
Amnesti Internešnel je naveo da je dana kada je sud u kairu izrekao ovu presudu “crn dan za medije“.
Iz Međunarodnog novinarskog instituta poručuju da “ova presuda dovesti do autocenzure među novinarima ili do toga da novinari neće ni ići u Egipat da izvještavaju o događajima koji su izuzetno važni za egipatski narod’.
Kampanja za oslobađanje novinara Al-Džazire organizovana je u više od 30 država širom sveta, desetine hiljada ljudi napisalo je status na Twitteru koristeći hashtag „FreeAJStaff“, a broj twitova kojima se traži oslobađanje novinara raste iz minuta u minut.
Egipatsko-kanadski novinar Muhamed Fadel Fahmi, šef dopisništva Al-Džazire sve do njene zabrane u Egiptu, njegov australijski kolega Piter Grest i egipatski novinar Baher Muhamed osuđeni su na po sedam godina zatvora. Još devet optuženih, među kojima su dva britanska novinara i holandska novinarka, osuđeni su u odsustvu na 10 godina zatvora. Sve njih egipatske vlasti optužile su da su omogućili propagandu organizacije Muslimansko bratstvo kojoj je pripadao svrgnuti predsednik Mursi, a koju su vlasti u Kairu proglasile terorističkom organizacijom.
Novinari su uhapšeni prošlog decembra u Kairu dok su izveštavali o posledicama vojne smene predsednika Muhameda Mursija s vlasti.
Sekretarijat NUNS-a
U Beogradu 24. 06. 2014.