[box align=’box-left’ id=’3392′]
NUNS upozorava da spora implementacija Medijske strategije koji se ogleda, pre svega, u zastoju u izradi i donošenju medijskih zakona, ozbiljno dovodi u pitanje ne samo opstanak velikog broja medija, već utiče u velikoj meri da je građanima uskraćeno osnovno pravo na objektivno i nepristrasno informisanje.
Postojeću situaciju karakteriše nedopustiv pad profesionalnih standarda u izveštavanju najvećeg broja medija koji su, uglavnom, posledica neregularnih uslova na tržištu. Prevelik i nedifinisan uticaj države, neravnopravan status medija, nerešeno pitanje finansiranja javnih servisa, kao i druga nerešena pitanja na kojima je insistirala medijska zajednica, ne stimulišu istraživačko i analitičko novinarstvo. Naprotiv, posledice ovakvog stanja su sve češća kršenja Etičkog kodeksa, tabloidizacija medijske scene, povećan pritisak i ogoljena instrumentalizacija sredstava javnog informisanja i sve teži položaj novinara koji su slabo plaćeni, uplašeni i pod velikim pritiskom.
NUNS, nezadovoljan brzinom kojom se sprovode medijske reforme, očekuje, zbog svega toga, od novog ministra kulture i informisanja da preduzme ozbiljne korake u redefinisanju prioriteta u ovom ministarstvu i ubrza rad na donošenju novih zakona koji moraju da budu u skladu sa najboljom evropskom praksom.
Ivan Tasovac, novi ministar kulture i informisanja, može računati na podršku Nezavisnog udruženja novinara Srbije ukoliko proceni da možemo doprineti ubrzanju medijskih reformi i stvaranju uslova da ovaj važan segment društva zaista postane četvrti stub demokratije, kao što je to slučaj u svim razvijenim društvima.