[box align=’box-right’ id=’13045′]
Najviši sud je preinačio pravosnažnu presudu Osnovnog suda i Višeg suda u Nišu kojom je Milutinu Iliću, zajedno sa još dvojicom osuđenih, izrečena uslovna kazna zatvora od šest meseci, zbog krivičnog dela ugrožavanja sigurnosti, propisanog Krivičnim zakonikom, u članu 138.
U obrazloženju presude Vrhovnog kasacionog suda navodi se da „iz činjeničnog opisa radnje okrivljenog Milutina Ilića date u izreci prvostepene presude ne proizlazi da je okrivljeni oštećenom uputio ozbiljnu i konkretnu pretnju da će napasti na život i telo odnosno ozbiljno mu nauditi“.
Niški sudovi, u prvostepenoj a zatim i potvrđenoj, pravosnažnoj presudi, presudili su da je Ilić počinio delo ugrožavanja sigurnosti time što je novinaru i glavnom i odgovornom uredniku portala Južne vesti Predragu Blagojeviću u telefonskom razgovoru uputio reči pretnje: „da ste takvu stvar objavili u Americi, da li biste živi dočekali jutro?“.
NUNS po ko zna koji put ukazuje da učestala sudska tolerancija ozbiljnih pretnji upućenih novinarima ohrabruje nasilje prema medijskim radnicima. Prema evidenciji NUNS-a, u 2014. u Srbiji je bilo 11 verbalnih napada i pretnji novinarima dok je u prošloj godini taj broj utrostručen.
Neobjašnjiva je tužilačka i sudska tolerancija koja, na primer, preteće poruke „dao bih ti ja metak u čelo“ ili „treba vas zapaliti“ ne smatra krivičnim delom ugrožavanja sigurnosti već slobodom izražavanja.
Ovim povodom NUNS ponavlja inicijativu da se organizuje ozbiljna stručna rasprava u kojoj bi sudije, tužioci, advokati i drugi pravni eksperti raspravili pitanje pravne kvalifikacije pretnje koja postaje dominantni metod pritiska na slobodu informisanja i izražavanja u Srbiji.
Sekretarijat NUNS-a
U Beogradu 13.09.2016.