O primeni novog medijskog zakona

Naime, Republičko tužilaštvo najavilo je da neće krivično goniti novinare koji otvoreno izražavaju sumnju u zakonitost rada državnih organa, jer je to pravo garantovano Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.


Na prvom okruglom stolu o primeni Zakona o informisanju, predstavnike medija posebno je obradovala najava predstavnika Tužilaštva da će od krivičnog progona biti izuzeti svako izveštavanje koje je u skladu sa odredbama Evropske konvencije o ljudskim pravima.


Predstavnici sudova kažu da će fer, korektno i bez ishitrenih odluka postupati u svim predmetima, iako još uvek nisu sigurni kako će to u praksi izgledati.


„Sigurno će doći do toga da se kroz konkretne predmete zauzimaju stavovi sudske prakse ili, ako je potrebno, a vidimo da jeste, da se izvrši edukacija sudija“, rekao je Stevo Đuranović, v.d. predsednika Trgovinskog suda u Beogradu.


Predstavnici resornih ministarstava navode da se neće ponoviti slike praznih redakcija i zaplenjenih novina, koje su pratile Zakon o infomisanju iz 1999. godine.


„Mogu ovde da obećam i pred vama i javnosti Srbije da ću podići glas ukoliko vidim da postoji nepravilan rad bilo kog nosioca pravosudne fukcije. Ovo nije zakon koji želi da naruši slobodu već predupredi neprofesionalizam i klevete“, rekla je ministarka pravde Snežana Malović.


Ministar kulture Nebojša Bradić kaže da ovaj zakon nije zakon protiv jednog lista i za jednog čoveka već predstavlja situaciju i vreme razvoja demokratije u vremenu koje živimo.


Iako su zadovoljni onim što su čuli o načinu sprovođenja zakona, u NUNS-u kažu da će pažljivo pratiti primenu zakon i da će nastaviti sa organizacijom sličnih sesija, kako bi javnost i mediji bili u toku sa njegovom realizacijom.

Tagovi

Povezani tekstovi