Ocene novog Zakona o informisanju

Polemika o izmenjenom zakonu o informisanju ponovo se zahuktava dan uoči početka primene tog zakona. Šefica odeljenja za medije OEBS-a Dragana Solomon podsetila je, gostujući u emisiji “Utisak nedelje”, da je ta organizacija imala određene primedbe na zakon, ali nije želela ta se izjasni da li je on dobar ili loš.


“OEBS u ovom slučaju posmatra procese, opredelio se ne za to da – mi tako ni ne ragujemo, tako što ustanemo i kažemo ‘za’, ‘protiv’ – mi smo vrlo jasno izrazili stav da je jedan od najvećih problema to što nije bilo javne rasprave, problem registracije samih medija i bojazan da će visoke kazne dovoditi do toga stanje u kojem jedna država zatvara medije, a to je zaista jedna praksa koja je neprihvatljiva”, podseća Solomonova.


Ona, međutim, kaže da će ocenu da li je zakon “evropski” ili “antievropski” na kraju doneti stručnjaci Evropske komisije.


“Da li je ovaj zakon evropski ili antievropski mi ćemo čuti već u oktobru mesecu i te procene će da radi Evropska komisija, naravno u svom Progress reportu (Izveštaju o napretku)”, kaže šefica odeljenja za medije OEBS-a.


Predsednica UNS-a Ljiljana Smailović smatra da je zakon represivan i da će dovesti do gašenja medija.


Gostujući u istoj emisiji, Ljiljana Smajlović je ponovila da je veliki problem što je zakon donet preko noći, i što se još ne zna ko je njegov predlagač.


“Vi ne smete da kažete čak ono što ste svojim očima videli. Ako se zakon bude neselektivno primenjivao, vi ne smete sutra da kažete da je Vlada odgovorna za ekonomsku krizu u zemlji, ne smete da kažete čak i ako ste vi videli nekoga da počini neko krivično delo ili prekršaj, ne smete to da kažete dok on ne bude pravosnažno osuđen”, upozorava Smajlovićeva.


“Da li može da se radi u novinarstvu tako da ne smete da kažete da je Ratko Mladić odgovoran za masakr u Srebrenici. Pa, to je nemoguće. Ja mislim da neko ko je to pisao nije razmišljao o ovim stvarima, nego je imao na umu da uhvati nekoga koga želi da kazni i da ga ugasi i da je postojala javna rasprava, to bi se sve iščistilo, to bi sve ispalo jer to je sve notorna budalaština”, smatra ona.


Zakon je, gostujući u “Utisku nedelje” oštro kritikovao i Žarko Korać, poslanik LDP-a, koji, za razliku od ostalih kolega iz tog poslaničkog kluba, nije glasao za taj zakonski predlog.


Korać je objasnio da je Zakon o informisanju pogrešno koncepiran. On kaže da je njegova suština u kažnjavanju medija i njihovom disciplinovanju, a ne podržavanje slobode izražavnja i informisanja javnosti.

Tagovi

Povezani tekstovi