Odgovornost intelektualne i političke elite

– Stanje u novinarstvu je dosta loše, kao što je, uostalom, i u čitavom društvu koje je strašno propalo. Zavladao je kriminal, i zaista mislim da je naša politička i intelektualna elita odgovorna za to. Samo tokom prošle godine bilo je više od 110 ekscesa s novinarima, a raniji slučajevi ubistava poslenika javne reči još nisu rešeni – navela je Nadežda Gaće, i istakla da će za ova ubistva, doklegod ne budu rešena, smatrati odgovornim, između ostalih, i demokratsku vlast koja vlada u Srbiji poslednjih sedam godina koja je malo učinila na njihovom rešavanju.


Kada je reč o fašističkim i neonacističkim pojavama u Srbiji, poput verbalnih pretnji i napada na novinare, kao što su pretnje Dinku Gruhonjiću na sajtu “Štorm fronta” i napad na Anastasijevića, potpredsednica G17 plus Ivana Dulić-Marković ocenila je da je Srbiji trenutno potreban neki širi pokret i šira akcija, kao što je to bio „Otpor“, kako bi se sprečile ovakve stvari.
– Kao što je jednom omladina spasila obraz Srbiji, izgleda da će morati još jednom da se udruži i ustane protiv ovoga te odbrani građanski život u Vojvodini – navela je Ivana Dulić-Marković.
Predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine i dopisnik agencije BETA Dinko Gruhonjić rekao je da neonacionalizam u Srbiji nažalost nije ništa specifično u odnosu na druge zemlje, ali iritira što ga ima u našoj zemlji i u Rusiji, koje su pretrpele brojne nacističke zločine.


– To je posledica toga što kod nas nema jasno povučene linije između pravde i nepravde. Kod nas su heroji u stvari ljudi koji se terete za najveće zločine, a pojedinci iz političke i akademske elite ne žele da se to pitanje postavlja jer bi se pokazalo da su mnogi od njih u to upleteni. Nisam optimista da ćemo u narednih deset godina uspeti da se izborimo s ovom pojavom, a sigurno nećemo ako budemo sedeli skrštenih ruku – zaključio je Gruhonjić.


Urednik “Kikindskih” Željko Bodrožić, koji slovi za novinara najviše optuživanog i osuđivanog u Srbiji zbog tekstova u kojim je kritikovao ostatke starog režima, istakao je da mnogi novinari gube na sudu od lokalnih privrednih, političkih i policijskih moćnika.
– U malim sredinama, poput Kikinde, sudije sude po afinitetima, po zasluzi, vraćajući dugove onima koji su ih na ta mesta postavili. Brine me da će i nakon ovog Ustava mnogi od njih preživeti reizbor – rekao je Bodrožić, koji je zaključio da je to pre svega posledica lošeg stanja u srpskom pravosuđu za koje je naodgovornija aktuelna vlast.


S. V. P.
Foto: N. Stojanović

Tagovi

Povezani tekstovi