Odluka o prenosu za nedelju dana

Beograd – Slavica Đukić-Dejanović, predsednica Skupštine Srbije, izjavila je juče nakon sastanka šefova poslaničkih grupa i Aleksandra Tijanića, direktora RTS-a, da je dogovoreno formiranje radne grupe koja će predložiti kako da se obezbedi javnost u radu parlamenta. Radnu grupu činiće predstavnici parlamentarnih grupa i predstavnik Radio-televizije Srbije, a grupu će voditi sekretar Skupštine Veljko Odalović. Sastanku nisu prisustvovali predstavnici LDP-a. Tokom razgovora došlo je i do verbalnog sukoba između direktora RTS-a i Velimira Ilića, lidera Nove Srbije.


Predsednica parlamenta rekla je novinarima da je „sastanak opravdao svrhu, a da su predstavnici televizije, inače izvanredni saradnici u pogledu javnosti rada parlamenta, imali sopstvene ideje, kao i predstavnici Skupštine i šefovi poslaničkih grupa“. Ona je dodala da su „neki u startu rekli da ne žele da učestvuju u radu radne grupe, većda to rade samo predstavnici parlamentarne većine“.


– Moramo se složiti s tim da kompletan rad u parlamentu nije od takvog značaja da građani moraju u svakom momentu direktno da budu obaveštavani o tome šta se događa. Ima sednica, i u plenumu i u odborima, koje imaju različit značaj, pa će ova radna grupa i o tome povesti računa – rekla je Đukić-Dejanović.


Aleksandar Tijanić, generalni direktror RTS-a, potvrdio je da će radna grupa parlamenta odlučiti u roku od sedam dana kako će javnost Srbije ubuduće pratiti skupštinska zasedanja.


– Ta grupa za sedam dana treba da predloži kako će javnost Srbije ubuduće pratiti zasedanja – da li će biti poseban parlamentarni kanal, na RTS-u, nekoj drugoj televiziji, ili većkako i to sve do digitalizacije 2012, kada će konačno srpski parlament dobiti svoj 24-časovni digitalni kanal – rekao je Tijanić.


On je naveo da je sastanak bio zanimljiv, na momente buran, a na momente konstruktivan. I dok je direktor RTS-a ignorisao novinarska pitanja, Velimir Ilić, lider Nove Srbije, pojasnio je zbog čega je došlo do verbalnog duela između njega i direktora RTS-a.


– Tijanić je došao u Skupštinu da nam kaže kako treba ugasiti skupštinske prenose, jer je to skupo za državu i ne uklapa se u programsku šemu RTS. A može da emituje Svadbu 48 sati u vreme velikog uskršnjeg i božićnog posta. Mi smo ginuli da bi ta televizija postala pravi javni servis građana, a ne privatna, Tijanićeva televizija. On ne može da se stavlja iznad parlamenta i ako mu se ne sviđa da ima prenose neka ide kući. Tačno je da je između mene i Tijanića došlo do verbalnog sukoba. Rekao sam mu da je sramota što je došao s takvim predlogom i da je bio na svakoj vreći zakrpa. Kako se koja vlada menjala on je uvek bio prvotimac. Tijanićje robustan i jak, ali sam mu pojasnio da mu nisam ja Čedomir Jovanovićda mi lupa šamare. On mora da poštuje poslanike – rekao je Ilić.


On je kazao da je razočaran direktorom RTS-a, jer je javni servis pretvorio u Vladin i servis Borisa Tadića, na kome predsednik svakodnevno priča na sve teme i u svim terminima.


Lider NS je poručio i da Skupština Srbije neće raditi ako javni servis ne obezbedi direktan prenos sednica parlamenta. On je rekao i da nije istina da je na jučerašnjoj sednici predstavnika poslaničkih klubova s direktorom RTS-a postignut dogovor o formiranju radne grupe koja bi pronašla modalitet za prenos skupštinskih sednica. Prema njegovim rečima, to je predložila šefica poslaničkog kluba Za evropsku Srbiju Nada Kolundžija, a s predlogom se nisu složili NS, Demokratska stranka Srbije i Srpska radikalna stranka.


– Radikali nemaju namere da pristanu na ukidanje prenosa Skupštine Srbije. Učinićemo sve da se direktni prenosi nastave – rekao je šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Dragan Todorovići dodao da radikali neće učestvovati u radnom telu koje će odlučivati o načinu televizijskog prenosa skupštinskih rasprava, ukazavši da to telo ne odlučuje o parlamentarnom kanalu. On je rekao da poslanike jedino interesuju direktni prenosi, a to da li će oni ići preko parlamentarnog kanala ili RTS-a sasvim je svejedno.


Todorović je optužio vladajuću većinu da pokušava da ukine direktan prenos zasedanja Skupštine i tako opoziciji uskrati „jedinu mogućnost da govori“.


I Tomislav Nikolić, šef poslaničke grupe Napred Srbijo, smatra da sednice Skupštine treba da budu javne, ali da mu je svejedno da li će neke od njih biti prenošene direktno, a neke odloženo.


– Zato što Demokratska stranka ne pronalazi meru zastupljenosti vlasti i opozicije u informativnom prostoru, sednice Skupštine još moraju da budu prenošene i za to ćemo se zalagati – rekao je Nikolićpotvrđujući da Napred Srbijo želi da učestvuje u razgovorima o načinu prenošenja sednica Skupštine Srbije.


On je rekao da ni predstavnici vladajućih stranaka na jučerašnjem sastanku nisu otvoreno smeli da kažu da neće biti prenosa, jer bi time, kako je naveo, poništili sve ono za šta su se zalagali dok su bili u opoziciji.


– Ako Boris Tadić ima udarno mesto u svim dnevnicima, ako se prati svaki njegov korak, onda je jasno da mi nemamo drugih mogućnosti nego da se ovde u Skupštini čujemo. Program RTS-a je dobar, ali nije dobar odnos prema opoziciji, posebno u emisiji Šta radite, bre – kaže Nikolić i dodaje da je RTS uvučen u spor vlasti i opozicije i da je Tijanić dobar menadžer.


A šef poslaničke grupe Socijalistička partija Srbije – Jedinstvena Srbija Branko Ružićsmatra da je obaveza Javnog servisa Srbije da u skladu s mogućnostima koje ima obezbedi javnost rada parlamenta.


– U svakom slučaju građani ne treba da budu zabrinuti. Sve što se bude dešavalo u parlamentu biće prenošeno, a mi samo moramo naći meru i način na koji ćemo uspeti to da učinimo – rekao je Ružić.


M.R. Milenković
     S. Biševac

Tagovi

Povezani tekstovi