Okrugli sto o diskriminaciji žena u medijima

Slaba plaćenost novinarske profesije, diskriminacija od strane muškarca, upotreba rodno senzitivnog jezika, diskriminacija u određivanju sektora u redakcijama samo su neke od tema skupa koji su organizovali Udruženje žena „Peščanik“, Savet za ravnopravnost polova i Novinarska ženska mreža Nezavisnog udruženja novinara Srbije.
Dragana Petrović, potpredsednica Saveta za ravnopravnost polova ukazala je da se žene najčešće predstavljaju „ili kao estradne zvezde ili kao problematične osobe, dok je jako malo primera da se prikazuju pravi problemi žena“.
Sekcija Žena u medijima organizovala je neformalne susrete sa ženama angažovanim u medijima iz Beograda, Novog Sada, Sombora, Kraljeva, Kruševca, Zrenjanina, Novog Pazara i Kragujevca, a glavna tema su bili socijalni problemi. Zaključeno je da više od trećine žena misli da postoji diskriminacija na osnovu godina, a tek nešto manje ih smatra da postoji i diskriminacija na osnovu fizičkog izgleda.
Udruženje žena „Peščanik“ predstavilo je Kodeks rodno osetljivog medijskog izveštavanja, koji su dosad potpisala 34 lokalna medija i čija je svrha stvaranje jednakih uslova za napredovanje i usavršavanje novinarki i novinara.


 J. D.

Tagovi

Povezani tekstovi