Ombudsmani: Stvoriti uslove za medije bez straha

pokrajina-pokrajinski-ombudsman-zastitnik-jpg_660x330

[box align=’box-center’ id=’7377′]

Pokrajinski zaštitnik građana zahteva od vlade, povodom 3. maja, Svetskog dana slobode medija, da stvori uslove kako bi novinari i mediji svoje obaveze prema građanima ispunjavali slobodno i bez straha, saopštio je Pres biro Vlade Vojvodine.

U suprotnom, navodi se u saopštenju, razne vrste pritisaka i zabrinjavajuće prisustvo cenzure i autocenzure u potpunosti će obesmisliti funkciju medija, a kritički govor o problemima društva će biti zamenjen neumerenim pohvalama vlasti.

„Štiteći novinare, štiti se i pravo građana na pravovremeno, pouzdano i objektivno informisanje. Bez takvog informisanja građani lako postaju žrtve manipulacije, a vlast, lišena kritike, klizi u autoritarizam“, navodi se u saopštenju.

U saopštenju se navode i podaci iz UNS-ovog istraživanja da 48 odsto ispitanih novinara veruje da njihove kolege pribegavaju autocenzuri povremeno, a 29 odsto u velikoj meri.

„Kao institucija zadužena da štiti ljudska prava, Pokrajinski zaštitnik građana je zainteresovan da se granice slobode medija u društvu šire i da se novinarima, uvek kada su izloženi pritiscima, pruži efikasna zaštita“, stoji u saopštenju.

Podseća se da je odlukom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija iz 1993. godine, 3. maj proglašen Svetskim danom slobode medija.

Janković: Novi medijski zakoni u senci tabloidizacije držžave

Zaštitnik građana Saša Janković u saopštenju povodom Svetskog dana slobode medija, koji se obeležava sutra, ocenio je da se Srbija ne može podičiti stanjem slobode medija, niti ekonomskim položajem novinara, te da je donošenje novih medijskih zakona ostalo u senci tabloidizacije države.

„Svetski dan slobode medija, 3. maj, ove godine obeležavamo sa ugušenim osećajem zadovoljstva, jer je donošenje novih medijskih zakona ostalo u senci tabloidizacije države i nastavka pritisaka na nezavisne medije i novinare“, smatra Janković.

Čestitajući svim medijskim poslenicima njihov dan, Janković ističe njihovu „profesionalnu, društvenu i ustavnu obavezu da, uprkos svemu, istinito, potpuno i objektivno izveštavaju građane“.

Janković je naveo i da država treba da im stvarno, a ne na papiru, osigura uslove za slobodan i nesmetan rad.

Set novih medijskih zakona, koji je ocenjen pozitivno i u zemlji i u inostranstvu, zaključio je Janković, još nije doneo željeni napredak u praksi.

Tagovi

Povezani tekstovi