Ono što važi za prestonicu, ne važi za Srbiju

U prilog ovome jesu i nove zakonske odredbe o načinu izbora i formiranja izvršnih organa vlasti lokalnih samouprava u gradovima i opštinama prema kojima će se gradonačelnici i predsednici opština, ali i gradska i opštinska veća, birati ekskluzivno iz redova odbornika, a čiju će podobnost za obavljanje javnih poslova i političkih funkcija, uoči izbora, verifikovati beogradske partijske centrale.


O forsiranju prestonice u odnosu na ostale gradove u Srbiji, posebice one južno od Save i Dunava, svedoči i Zakon o glavnom gradu kojim se, između ostalog, Gradu Beogradu dozvoljava da osniva medije. Nišu i Kragujevcu, naravno, to neće biti dozvoljeno, te će najveća i najznačajnija šumadijska medijska kuća Radio televizija Kragujevac (RTK), na primer, na aukcijsku prodaju potencijalnim kupcima biti ponuđena 25. januara i to, uzgred, po bagatelnoj ceni od nekih dva miliona dinara. Kako Beograd, prema Zakonu o glavnom gradu, ima pravo da osniva medije, to znači da će najznačajnija prestonička lokalna medijska kuća RTV Studio B biti izuzeta od privatizacije. Podsetimo ovim povodom da je rukovodstvo RTK, uz podršku ovdašnje gradske uprave, svojevremeno pokrenulo tzv. kragujevačku inicijativu koja je zagovarala transformaciju lokalnih elektronskih medija u najvećim gradovima (dakle, i u Beogradu) i multietničkim sredinama u regionalne javne servise. Kragujevačku inicijativu, čiji je jedan od osnovnih ciljeva bio očuvanje sistema javnog informisanja u unutrašnjosti, podržale su brojne lokalne samouprave širom Srbije. Nisu je, međutim, osim u slučaju Beograda i multietničkih sredina u Vojvodini i na jugu Srbije, podržale nadležne državne institucije, te Radio-televiziji Kragujevac sledi aukcijska prodaja.
– Blagovremeno smo upozoravali i nadležne državne organe i članove Saveta Radiodifuzne agencije da postoji mogućnost da beogradski Studio B bude izuzet iz postupka privatizacije. I u državnim institucijama i u RRA uveravali su nas da je to nemoguće i da Zakon o radiodifuziji mora da važi za sve lokalne medije. Ispostavilo se, međutim, da je nemoguće i te kako moguće, i da ono što važi sa Srbiju ne važi za Beograd, bez obzira na to što se time gazi Zakon o radiodifuziji koji je, kao sistemski, pravno stariji od Zakona o glavnom gradu. Otuda, kad je pravo Beograda na osnivanje medija u pitanju postoje dve mogućnosti. Jedna je da se, izmenama Zakona o radiodifuziji, to pravo da i drugim velikim gradovima u Srbiji, a druga da se pred Ustavnim sudom ukine medijska odredba Zakona o glavnom gradu pošto je u koliziji sa Zakonom o radiodifuziji. Ne verujem, međutim, da će se u ovakvoj Srbiji desiti bilo koja od ove dve mogućnosti, što znači da verujem da će Studio B ostati beogradski javni servis, dok će RTK i Gradska televizija u Nišu uskoro biti privatizovani, – kaže Danas programski direktor Radio-televizije Kragujevac Jovanka Marović.
Glavni urednik Radio Kragujevca Branko Vučković smatra da će izuzimanje Studija B iz postupka privatizacije stvoriti dodatnu konfuziju na domaćoj medijskoj sceni.
– Ukoliko Vlada Srbije i Agencija za privatizaciju dozvole da Studio B bude izuzet iz privatizacije u Srbiji ćemo imati državni javni servis (RTS), sa svojim ogrankom u Vojvodini, ali i neku vrstu beogradskog javnog servisa, koji bi, kao i do sada, bio finansiran iz gradskog budžeta. Imaćemo, nadalje, medije koji će, kako se najavljuje, ostati pod ingerencijom lokalnih vlasti u multietničkim sredinama u gotovo celoj Vojvodini i na jugu Srbije, a čuje se da bi takve medijske kuće mogle da postoje i u Sandžaku. S druge strane, imaćemo u centralnoj i jugoistočnoj Srbiji privatne i privatizovane medije koje, kao što je poznato, može da kupuje ko god ima novca, bez obzira na to da li nove gazde interesuje medijska delatnost ili poslovni prostor. Takav selektivni odnos nadležnih prema privatizaciji medija stvoriće, bez ikakve dileme, tešku konfuziju na domaćoj medijskoj sceni, ističe Vučković.
Da li će centralna Srbija platiti danak beogradizaciji Srbije i selektivnoj primeni Zakona o radiodifuziji i privatizaciji (medija)? Ako je suditi prema razvoju situacije, odgovor je već sada potvrdan. A kakve će posledice ostaviti izgledno urušavanje sistema javnog informisanja u unutrašnjosti uskoro će saznati žitelji Niša, Kragujevca i varoši, koji gravitiraju ovim gradskim centrima.


Zoran Radovanović

Tagovi

Povezani tekstovi