Osloboditi novinarstvo od uticaja tajkuna i političara

Ambasador SR Nemačke u Beogradu Andreas Cobel istakao je da građansko društvo igra ključnu ulogu u procesu evropskih integracija, očuvanju i modernizaciji društva, kao i to da mediji moraju da budu slobodni od političke i finansijske zavisnosti, a „to su izazovi s kojima su suočeni mediji u Srbiji“.


– Demokratija je nezamisliva bez civilnog društva i dijaloga između nevladinih organizacija i političara – ocenio je Cobel.
Predsednik Skupštine Srbije Oliver Dulić naglasio je da je cilj evropskih integracija ulazak građanskog društva u EU i da država u tome treba da pomogne, a ne obrnuto, kako mnogi misle.
– Najvažnija uloga civilnog društva je da edukuje građane o važnosti evropskih integracija, da nadgleda aktivnosti javnog sektora u tom procesu i da pruži stručnu pomoć državi – objasnio je Dulić, dodajući da je potrebno platiti stručne ljude kako bi radili za državu, a ne samo za civilni sektor.
Frajmut Duve, aktivista za ljudska prava, naglasio je da se u Evropi moraju zaštiti sloboda kritičkog govora i pisanja, „jer ako svi pišemo isto ukinućemo demokratiju“.
– Za demokratiju su nam potrebni slobodni izbori, nezavisni parlamenti, odgovorne vlade, nezavisno pravosuđe, kao i odgovorno i slobodno novinarstvo – zaključio je Duve.
Glavni urednik nedeljnika Vreme Dragoljub Žarković ocenio je da profesionalna spremnost medija nije adekvatna društvenoj potrebi da promoviše ideju o EU, jer je to posledica sistemski lošeg obrazovanja novinara, posebno u elektronskim medijima.
Rezultate istraživanja stavova javnosti o evropskim integracijama za maj 2007. predstavio je Srbobran Branković, direktor agencije „Medium“. On je naveo da 72 odsto ispitanika želi da se Srbija priključi EU, dok 14 odsto misli suprotno. Pristupanje NATO alijanse odobrava 31, a ne odobrava 51 odsto ispitanika.
Trodnevnu konferenciju u Beogradu, Nišu i Novom Sadu organizovali su Ambasada SR Nemačke u Beogradu i Ajsak fond.


J. Diković

Tagovi

Povezani tekstovi