Istraživanjem se procenjuju promene na medijskom polju u 20 tranzicionih zemalja, a Cetinić je istakao da je u poslednje trigodine u Srbiji zabeležena stagnacija održivosti medija uslovljena „prejakim“ uticajem države koja se „sporo i teško“ povlači iz područja uticaja na medije.
Prema njegovim rečima, istraživanjem se, kroz različite indikatore, ocenjuje pet ciljeva na osnovu čega se izvodi konačna ocena neke zemlje na osnovu čega se formira i rang lista po indeksu održivosti medija.
Na rang listi zemalja jugoistočne Evrope, Srbija se nalazi na petom mestu. Ispred nje, na prvom mestu je Hrvatska zatim Makedonija, Rumunija i Bugarska a na kraju liste su Crna Gora, Kosovo i Albanija.
Prvi cilj je da se odredi u kojoj meri zakonske i društvene norme štite slobodu govora i pristup javnim informacijama koji je u Srbiji za prošlu godinu ocenjenprosečnom ocenom 2,39, što predstavlja poboljšanje u odnosu na 2004. što je rezultat usvajanja i primene Zakona o slobodnom pristupu informacija od javnog značaja i Zakona o radiodifuziji.
Kada je u pitanju ispunjavanje profesionalnih standarda kvaliteta novinarstva u Srbiji je zabeležena stagnacija u odnosu na 2004. taj cilj je ocenjen sa 1,75 što znači da zemlja minimalno primenjuje indikatore kao što su nepristrasno i kvalitetno izveštavanje, etičke standarde i tehničku opremljenost medija.
Predstavnik advokatske kancelarije „Živković i Samardžić“ Slobodan Kremenjak je, predstavljajući treći cilj – u kojoj meri višestruki izvori vesti građanima pružaju pouzdane i objektivne informacije,
rekao da je u tom delu Srbija zabeležila pad sa 2,80 u 2004. na 2,71
u prošloj godini.
Direktor kancelarije ABG Nilsen Media Reserać u Beogradu Darko Broćić rekao je, da je što se tiče ocenjivanja u kojoj su meri nezavisni mediji vođeni dobro u poslovnom smislu što osigurava uređivačku nezavisnost, Srbija ocenjana sa 2,86 što znači da su prihvaćeni aspekti indikatora.
On je dodao da, kada je reč o tome da li institucije podrške medijima funkcionišu u interesu nezavisnih medija to jest kako deluju medijska
i profesionalna udruženja, da li nevladine organizacije podržavaju
slobodu govora i da li postoji adekvatna edukacija novinara Srbija
ocenjena sa 2,79 što je isto kao i pre dve godine.
Irex ProMedia je nevladina organizacija čija je osnovna aktivnost
pomaganje u razvoju nezavisnog, profesionalnog, održivog novinarstva
i u Srbiji su prisustni od 1998. godine.