Dve nedelje nakon početka rata između Hamasa i Izraela, komunikacioni rat je intenzivan, pri čemu svaka strana brani „svoju“ istinu. Budući da im je zabranjen rad u Pojasu Gaze, zatvoru na otvorenom za palestinske civile, mnogi strani novinari prečesto koriste sekundarne izvore ili „zvanične“ izvore sa obe strane, a da nisu u mogućnosti da provere njihovu istinitost. Ovo radi na štetu građana, čije je jedno od osnovnih prava „da budu dobro informisani“.
Brkajući žurbu sa brzinu, mnogi mediji su objavili lažne informacije i slike koje nisu kontekstualizovane, proverene ili predstavljene kao pouzdane. Ovo je navelo neke novinske organizacije da se zvanično izvinjavaju, poput Bi-Bi-Sija zbog izveštavanja o propalestinskim demonstracijama širom Britanije ili CNN-a pre nekoliko dana, koji su tvrdili da su izraelske bebe obezglavljene u južnom Izraelu, što je s pravom izazvalo ogorčene reakcije širom sveta.
Yesterday the Israeli Prime Minister’s office said that it had confirmed Hamas beheaded babies & children while we were live on the air. The Israeli government now says today it CANNOT confirm babies were beheaded. I needed to be more careful with my words and I am sorry. https://t.co/Yrc68znS1S
— Sara Sidner (@sarasidnerCNN) October 12, 2023
Međutim, član 5 Globalnog etičkog kodeksa novinara IFJ-a, na koji sve redakcije treba da se obavežu, podseća nas da „pojam hitnosti ili neposrednosti u širenju informacija neće imati prednost u odnosu na proveru činjenica i izvora [.. .]“.
Pored provere svojih izvora, IFJ poziva redakcije širom sveta da „poštuju dostojanstvo osoba koje se citiraju i/ili predstavljaju” (član 8) uzdržavanjem od objavljivanja šokantnih slika koje se često dele na društvenim mrežama. Član 9. Globalne etičke povelje takođe potvrđuje da „novinari moraju osigurati da širenje informacija ili mišljenja ne doprinosi mržnji ili predrasudama“.
U Gazi danas samo lokalni palestinski novinari, od kojih su velika većina članovi Palestinskog novinarskog sindikata, nacionalnog ogranka IFJ-a, mogu da daju informacije stranim medijima. Zatim je na ovim kolegama da analiziraju slike i video zapise i provere informacije sa nekoliko izvora kako bi obavestili javnost.
Generalni sekretar IFJ Entoni Belanger je rekao: „Naši profesionalni principi, detaljno navedeni u Globalnoj etičkoj povelji IFJ, su temelj novinarske misije. Odgovornost novinara prema javnosti ima prednost nad bilo kojom drugom odgovornošću, posebno prema njihovim poslodavcima i javnim vlastima. Pozivam novinare širom sveta da ne upadnu u zamku preopterećenosti informacijama, koju vode društvene mreže, gde je reći više od onoga što je rečeno, pisanje više od onoga što je napisano, a prikazivanje više od onoga što je rečeno prikazano. Poštovanje činjenica i prava javnosti na istinu je prva dužnost novinara. U ovom teškom trenutku, IFJ, pridruženi član UNESCO-a, potvrđuje svoju solidarnost sa palestinskom podružnicom i podršku svim novinarima. su.“