Piraterija guši etar

Desetine  piratskih radio i TV stanica nesmetano rade, a službe RATEL i RRA manje-više bezuspešno pokušavaju da ih u tome spreče. Kada otkriju odakle se emituje nelegalni program, inspektori ovih agencija zapečate studio i napišu prijavu. Ali, čim se udalje, piratski emiteri polome pečat i nastave po starom.
Sve dok piratima ne bude zaplenjena oprema, ovaj problem neće biti rešen, a za to je, objašnjava Goran Karadžić, zamenik predsednika Saveta RRA, potrebna izmena Zakona o radiodifuziji i telekomunikacijama.
– Naši pravnici smatraju da MUP, prema Zakonu o krivičnom postupku, može da piratima oduzima opremu, i nadam se da će oni početi što pre da koriste tu mogućnost. Ali, potrebno je i da naši inspektori dobiju ovlašćenja da, uz asistenciju policije, mogu da zaplene opremu – ističe Karadžić.
Ne postoji precizna evidencija o „divljim“ emiterima, jer se njihov broj menja iz dana u dan. Dešava se da nekome zapečate studio, a on već narednog dana počne da emituje program pod drugim imenom i sa druge adrese.
– Piraterija je jedan od najozbiljnijih problema i, nažalost, imamo državne predstavnike koji nelegalno emituju program. Televizija Preševo, u vlasništvu lokalne samouprave ovog grada, nije ni bila u procesu za dobijanje frekvencije, jer nije podnela potpunu dokumentaciju – objašnjava Karadžić.
Najviše nelegalnih programa u etar se šalje iz Novog Sada i Požarevca, objašnjava naš sagovornik. Imaju, kaže on, čak i svoje udruženje. Beograd je „čist“ od piratskih radio-stanica.


I. Mićević

Tagovi

Povezani tekstovi