Početna cena deset evra, akcionari očekuju sto

Beograd – Akcije „Politike“ trebalo bi da se u narednih desetak dana pojave na Beogradskoj berzi. – Datum trgovanja nije zakazan, ali od momenta stavljanja na sajt Berze, što očekujemo najkasnije za dan-dva, pa do trgovanja može da prođe najviše sedam dana – kažu u Beogradskoj berzi. Ako se ovo desi, nestaće strah malih akcionara da, navodno, njihovoj kući preti stečaj jer, kako tvrde, izbegavanje berze po novom zakonu nosi drakonske kazne i do sto odsto nominalne vrednosti kapitala.


Početna cena akcija „Politike ad“ biće 600 dinara jer je tolika obračunska vrednost akcija po bilansu iz 2006. godine. Po pravilniku Berze, cena na prvom trgovanju može da skoči do 300 odsto, što je 1.800 dinara ili oko 20 evra, a mali akcionari koji su vlasnici 22,4 odsto „Politike“ očekuju da će se to sigurno i desiti. Branko Pavlović, konsultant dela malih akcionara u Udruženju malih akcionara „Politike“, koji imaju 360.000 akcija, kaže da će cenu odrediti tražnja.


– Smatram da su nerealna očekivanja jedne grupe akcionara koji smatraju da je realna vrednost akcija 50 ili čak 100 evra jer bi to značilo da cela „Politika“ sa emitovanih 5,8 milijardi akcija košta od oko 300 do 600 miliona evra. I sa cenom od samo 20 evra po akciji „Politika“ bi vredela 100 miliona evra, što je dosta, ako se zna da su „Večernje novosti“ prodate za 24 miliona evra – objašnjava Pavlović.


– Politika“ je u većinskom vlasništvu države koja preko Republike Srbije ima 26 odsto, a kroz Akcijski i PIO fond još 29 odsto. Gazde novinsko-izdavačke kuće „Politika“ sa 57 odsto, u vreme dok je to bilo jedinstveno preduzeće, pre dolaska nemačkog VAC-a 2003. godine, bili su mali akcionari. Kasnije, za vreme ministra finansija Mlađana Dinkića, konverzijom dugova po osnovu poreza i doprinosa u vlasništvo države, spali su na 33 odsto.


Poslednjom dokapitalizacijom, koju je sa šest miliona evra platio EPS, ostali su sa 22,20 odsto ili 1,28 milijardi akcija pa je pitanje da li razjedinjenim izlaskom na berzu mogu dobiti željenu cenu. Namera kupaca mogla bi da bude preprodaja akcija, ali i ulaganje u perspektivnu firmu. Najvredniji brend „Politike ad“ su sigurno novine jer je ovo preduzeće suvlasnik sa nemačkim VAC-om zajedničke firme – „Politika novine i magazini“ (PNM), koja izdaje dnevni list Politiku i sva ostala izdanja ove kuće.


„Politika ad“ bi vredela mnogo više da je kojim slučajem mogla u svom vlasništvu da zadrži poslovnu zgradu u Makedonskoj ulici, koju je, zbog nevraćenih kredita, preuzela Komercijalna banka. Tako je sada „Politika“ zakupac prostora u „svojoj“ zgradi, a jedina joj je privilegija što je ugovor o zakupu potpisan na period od 99 godina. U vlasništvu ovog preduzeća nije više ni distributivna mreža, odnosno trafike. Komercijalna banka je danas vlasnik 2,97 odsto „Politike ad“, a suvlasnici sa procentom od 2,7 do 0,87 odsto su i Aik banka, PTT, NIS i Dunav osiguranje.


Z. Mihajlović

Tagovi

Povezani tekstovi