Poguban uticaj vlasti na medije

Predsednik Udruženja novinara Srbije Nino Brajović rekao je da je pogubni uticaj vlasti na medije i dalje prisutan, kao i da privatizacija medija, zbog neefikasnog pravosuđa i nezainteresovanosti države, često znači kršenje profesionalnih i radnih prava novinara i medijskih radnika.
– Iz toga jasno proizilazi da bez elementarne radne sigurnosti i bez prepoznatljivosti vlasničke strukture medija teško da možemo očekivati poštovanje etičkog kodeksa i profesionalnih standarda u njima – naveo je Brajović. On je istakao da bi svi akteri u medijskom poslu trebalo da se dogovore da će kroz trajni međusobni dijalog težiti dogovaranju u zajedničkom interesu i u cilju stvaranja kvalitetnih, profesionalnih i etičkih medija.
Pomoćnik ministra kulture zadužen za medije Dragan Janjić rekao je da je sloboda medija van kontrole, „jer se na medijskoj sceni Srbije ne poštuju prava i može da se objavi bilo šta i to bez posledica“. On je naglasio da su sindikati novinara slabi i da bi trebalo da se osnuje neka vrsta asocijacije sindikalnih organizacija, koja bi mogla da utiče na vlasnike medija.
– Prenatrpanost na tržištu i veliki broj novinara ne mogu da daju uslove za kvalitetnu borbu za radna prava – objasnio je Janjić.
Predsednica Nezavisnog udruženja novinara Srbije Nadežda Gaće navela je da država ne treba da se upliće u posao medija.
– Stanje u medijima će biti bolje ukoliko se budemo držali dalje od države i ako ne budemo tražili njenu pomoć – rekla je ona, dodajući da udruženja novinara treba da se bore protiv prodora fašističkih i neonacističkih ideja u medijima, a sindikati za socijalnu i pravnu sigurnost novinara i medijskih radnika.
Prema podacima Inspektorata za rad pri Ministarstvu rada i socijalne politike, u Srbiji ima 8.000 novinara, a ukupan broj zaposlenih u medijima je oko 20.000.


J. D.

Tagovi

Povezani tekstovi