Policija podmeće novinaru da je sebi postavio bombu!

Umesto da otkrije i uhapsi napadače koji su aktivirali ručnu bombu na prozoru stana novinara Dejana Anastasijevića, vrh MUP-a je smišljeno preusmerio istragu u pravcu „isceniranog napada, u režiji samog Anastasijevića“, saznaje „Blic“.Direktor policije Milorad Veljović javno je u danu napada 14. aprila izjavio da se radi o pokušaju ubistva Anastasijevića, sa elementima terorizma. Međutim, samo par sati kasnije, rukovodstvo MUP-a smislilo je ideju o isceniranom napadu u kome je Anastasijević – glavni osumnjičeni!
Po naređenju iz vrha policije, istraga slučaja poverena je Petom odeljenju beogradske policije, zaduženom za požare i diverzije. Rezultata još nema.
– Ako neko u policiji misli da sam ja skovao zaveru protiv sebe i svoje porodice, da sam je izrežirao da mi se soba napuni šrapnelima ručne bombe, neka izađe i to kaže javno. U tom slučaju, ja sam spreman da za to snosim krivičnu odgovornost – kaže za „Blic“ Dejan Anastasijević.
Njegov kolega iz nedeljnika „Vreme“ Miloš Vasić smatra da je „preopasno igrati se sa takvim stvarima jer se ne zna da li su bombe bačene na Anastasijevićev stan opasnije za onog ko ih baca ili za onog na koga se za baca“.
– Mozgovima koji sada rukovode policijom, najlakše je da optuže žrtvu. Anastasijević im je posebno pogodan jer je zbog Haga meta interesovanja BIA, ali i zato što je kao dopisnik stranih medija, u našoj policiji odmah osumnjičen za špijuna. Ko zna šta pričaju za ostale novinare. Siguran sam da nas većinu smatraju špijunima stranih službi – kaže Vasić.
Ideja o isceniranom napadu nije jedini skandal policije u istrazi bombaškog napada na Anastasijevića. Kako je „Blic“ već pisao, propust je napravljen još u noći napada kada je policija, iako je tvrdila suprotno, samostalno obavila uviđaj bez obaveznog obeveštavanja istražnog sudije i javnog tužioca.
Zato je te noći, kako saznaje „Blic“, i napravljen izveštaj sa uviđaja „na belo“, odnosno bez klasifikovanog krivičnog dela.
– Tužilac je taj koji posle uviđaja određuje o kom se krivičnom delu radi i po njegovom nalogu se to delo piše u izveštaj. U slučaju Anastasijevića, izveštaj „na belo“ napisan je bez konsultacija sa tužiocem. A bez tužioca takav izveštaj u kome nije precizirano krivično delo, policajci ne mogu da napišu sami. To može da im naredi samo neko iz vrha MUP-a. Ko god je to naredio, uradio je to namerno što pokazuje da je u slučaju Anastasijevića, policija u samom startu imala nameru da situaciju potpuno minimizira. Zato je izveštaj napisan bez krivičnog dela i takav, tek dva dana kasnije poslat opštinskom tužilaštvu. Da je policija zaista napad kvalifikovala kao pokušaj ubistva sa elementima terorizma, kako je to zvanično u danu napada tvrdio direktor Veljović, izveštaj ne bi bio poslat opštinskom već Okružnom tužilaštvu. Policija je zvanično pričala jedno, a u stvari je radila potpuno suprotno – kaže izvor „Blica“ blizak policijskoj istrazi.
O slučaju Anastasijević, posle Veljovićeve izjave, policija se više nije oglašavala. Izveštaj o napadu, u međuvremenu je iz opštinskog prosleđen Okružnom tužilaštvu sa mišljenjem da se radi o krivičnom delu terorizma. Od tada, međutim, kako tvrdi Anastasijević, za njim više niko nije kontaktirao.
– U poslednjih osam dana nemam kontakte ni sa policijom ni sa pravosuđem. Niti me ko zove na razgovor, niti me je iko obavestio dokle se stiglo u postupku – rekao nam je juče Dejan Anastasijević.
Na prozor njegovog stana u Hadži Đerinoj nepoznati napadači su u noći 13. i 14. aprila postavili dve bombe, od kojih je jedna eksplodirala na metar od kreveta u kojem je Anastasijević spavao sa suprugom. Na sreću, u eksploziji niko nije povređen. Druga bomba, kako je utvrđeno na uviđaju, otkotrljala se do susednog ulaza i samo pukom slučajnošću nije eksplodirala.
Anastasijević je te noći izjavio da napad nije usmeren na njega lično, već na novinarsku profesiju u da je to poruka upućena celom društvu.


E.B.

Tagovi

Povezani tekstovi