Politika,ali muškog roda

Po rečima žena angažovanih u novopazarskim medijima, rodna diskriminacija u redakcijama nije očigledna na prvi pogled: većinu zaposlenih i honorarnih saradnika čine upravo žene. Žena ima čak i na rukovodećim pozicijama, ali učesnice skupa smatraju da i iza takvih kadrovskih rešenja stoji opet – politika. Po njihovim rečima, osoba koja želi da odlučuje o uređivačkoj politici istovremeno mora da bude politički podobna, odnosno da otvoreno podržava ovu ili onu političku opciju. «U suprotnom, možeš da budeš najviše zamenica urednika. Ali, i tu nastaju problemi, pošto urednika zamenjuješ samo u trenucima koji su politički osetljivi…On se jednostavno povuče, ode iz redakcije, a ti ostaneš i posle te svi napadaju», kaže jedna učesnica novopazarskog skupa.
Žene angažovane u medijima u Novom Pazaru ističu da su u njihovom gradu patrijarhalnost i tradicionalna podela muško-ženskih uloga jače zastupljeni nego u ostalim delovima Srbije. Zbog toga, novinarke se, pored ostalih problema, susreću i sa problemom lošeg imidža i stereotipima o ženama iz medija kao «ženama lakog morala». Veliki broj mladih novinarki prinuđen je da posle udaje odustane od karijere: «Retko koji muškarac pristaće da trpi novinarku. To je, za njih, suviše eksponiran posao. Morala bi da nađeš jako savremenog muža», kaže jedna novinarka.
Baš kao i nekim drugim gradovima, žene u Novom Pazaru ističu da u redakcijama ne postoji ženska solidarnost i da im koleginice često «podmeću nogu», «ometaju ih» i «prave diverzije».
Učesnice novopazarskog skupa podržale su inicijativu o otvaranju bar jednog vrtića koji bi radio tokom celog dana, kao i ideju o formiranju fonda iz kojeg bi se pomagalo ženama na trudničkom ili porodiljskom odsustvu. «Jedino što novinari lokalnih medija dobijaju od novinarskih udruženja jesu popusti na avionski prevoz. To za nas ipak nije dovoljan motiv za učlanjenje. Ovakvom akcijom žene bi se na neki način nagradile, dalo bi im se do znanja da neko o njima brine», ocenila je jedna učesnica skupa, ističući ipak da bi morali postojati «precizno formulisani kriterijumi za dobijanje pomoći». S druge strane, inicijativa o formiranju berze poslova koji bi se obavljali od kuće, kao i inicijativa o besplatnim lekarskim pregledima za žene u medijima nisu pozitivno ocenjene. 
U novopazarskim medijima ne koristi se rodno senzitivni jezik. «Kod nas sve kasni, pa i to. Mi smo i u političkom, i u svakom drugom smislu, još uvek u devedesetim», kažu žene iz medija u Novom Pazaru.

Tagovi

Povezani tekstovi