Poslanici recite NE!

Predlog zakona o javnom informisanju, o kome će se danas glasati u Skupštini Srbije, u suprotnosti je sa evropskim standardima, antidemokratski je i protivan Ustavu Srbije. Taj će zakon, ako bude usvojen, voditi ka autocenzuri i gašenju medija! Sve ovo tvrdi Udruženje novinara Srbije, ali i svi glavni urednici i najuvaženiji medijski stručnjaci u zemlji.


Ovaj zakonski predlog kritikovali su i OEBS, Savet Evrope, Međunarodna federacija novinara. I pored svega toga, vladajuća koalicija odlučna je da usvoji Predlog zakona, a posle dogovora G17 i LDP obezbeđena je većina za njegovo izglasavanje.


Ukoliko zakon danas zaista bude usvojen mediji koji padnu pod njegov udar s punim pravom će se žaliti Ustavnom sudu Srbije, ali i Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu, upozoravaju sagovornici Pressa. Oni ističu da će poreski obveznici, na kraju, morati da plaćaju višemilionske odštete oštećenim novinarima i izdavačima. Zato svi oni upućuju poslednji apel srpskim poslanicima da glasaju po svojoj, a ne partijskoj savesti i spreče usvajanje ovog opasnog i štetnog zakona o informisanju.


UNS: Hajdučko novinarstvo


Udruženje novinara Srbije pozvalo je juče još jednom poslanike da ne glasaju za zakon, jer je „nedemokratski, nelegitiman, neustavan i antievropski“.


„Predložene izmene Zakona stvoriće uslove za hajdučko novinarstvo i pogoršanje stanja na medijskoj sceni. UNS smatra da je predlagač zakona potcenio opasnost takvog razvoja događaja i apeluje na poslanike da prilikom glasanja imaju svest o sopstvenoj odgovornosti za posledice svoje odluke i da ne dozvole nametanje ovog rđavog zakona koji će, makar i ako bude kratkog veka, obrukati Srbiju“, apeluje se u saopštenju UNS-a.


Profesor FPN-a i jedan od autora važećeg zakona o javnom informisanju Rade Veljanovski poručuje svim akterima u donošenju zakona da znaju da „usvajanjem ništa neće biti završeno“.


– Tek ćemo se baviti fenomenom kako je uopšte bilo moguće da se na tako grub način interveniše u javnoj sferi, ko stoji iza toga, šta su pravi motivi i kako je moguće da se 2009. usred leta napravi ovakav udar na medijsko zakonodavstvo. Praktično se dogodilo da medijski, pa maltene i državni udar izvrši jedan ministar kome resor nisu mediji, koji nije ni nadležan, niti kompetentan. Ali, rešio je čovek da preuzme komandu! To je dokaz da se ovde lični interes krije iza tobože opšteg. Uveren sam da će biti pokrenuto pitanje ustavnosti zakona i da će taj zakon pasti na Ustavnom sudu! – kaže Veljanovski. On objašnjava da ni usvajanjem amandmana zakon neće biti dovoljno poboljšan jer će „mediji raditi pod velikim pritiskom, što će proizvesti cenzuru i autocenzuru u medijskoj sferi“.


Zakon ostavlja mogućnost medijima, koji padnu pod njegov udar da se žale svim pravnim instancama u Srbiji i Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu. Kazne će biti drakonske, višemilionske. Problem će imati i sudovi, koji će morati da rešavaju sporove po ovako katastrofalnom zakonu. Pogledajte slučaj „Nacionala“ koji je 2003. nezakonito ugašen, a mi sada plaćamo milionsku odštetu za to – upozorava Veljanovski.


Profesor Pravnog fakulteta Vladimir Vodinelić kaže da zakon stavlja van snage domaće i evropske standarde slobode medija. On napominje da su posledice takvog zakona neuporedivo teže od trpljenja dosadašnje nakaradne medijske prakse.


– Ovde se radi o slobodi koja je fundamentalna za demokratiju, a zakonom se iskače iz evropskih demokratskih standarda. Posledice mogu biti pogubnije nego da se zakon uopšte nije dirao. Svi koji budu bili „žrtve“ ovog zakona žaliće se domaćim sudovima i sudu u Strazburu. Višemilionske odštete plaćaćemo na kraju mi, građani Srbije. Ti računi za naplatu mogu stići za dve, tri, deset godina, kada ova politička garnitura i zakonopisac ne budu na vlasti, ali plaćaće se sasvim sigurno! – upozorava Vodinelić. On ne veruje da tako rigidan zakon ima svetlu budućnost jer se „videlo kako na zakon gledaju SE i OEBS“.


Dogovor G17 i LDP


Podsetimo, gotovo dvomesečnu dilemu hoće li vladajuća koalicija uspeti da „namakne“ većinu za izglasavanje zakona prekinuo je u subotu opozicioni LDP. Saopšteno je da su DS i G17 Plus odlučili da prihvate nekoliko amandmana i da će „čedisti“ sutra glasati za Predlog zakona.


Portparolka DS-a Jelena Trivan odbacila je bilo kakvu mogućnost da neki poslanici te stranke danas glasaju protiv Predloga zakona o informisanju. Na pitanje Pressa da li je moguće da pojedini poslanici po svojoj savesti a ne partijskoj pritisnu taster „protiv“, Trivanova poručuje:


– DS nikada kao partija nije imao problem sa odanošću svojih članova i poslanika politici partije. U tom smislu, niti se ikada desilo, niti je moguće očekivati da se tako nešto desi!


Biljana Bojić

Tagovi

Povezani tekstovi