Zahtev Skupštine Srbije i naredba Saveta RRA da nacionalna televizija mora da direktno prenosi sve sednice parlamenta od 10 do 18 sati preti da od javnog servisa napravi „politički servis narodnih poslanika“, smatraju sagovornici Pressa.
Većina njih smatra da su političari i RRA preterali sa svojim „televizijski apetitima“, jer će gledaoci državne televizije umesto obrazovnih, naučnih, sportskih i kulturnih programa gledati stalne bespresušne prepirke narodnih poslanika oko stvari koje nemaju nikakve veze sa građanima Srbije.
Poslanici kvare ljude
I pored toga što su neki prenosi zaista gledani, naši sagovornici upozoravaju da je Srbija ovim „nametom“ na RTS više izgubila nego dobila.
– Prenose sednica najviše vole sami poslanici kojih, kada se ugase kamere, i nema u Skupštini. Ova obaveza će negativno uticati na RTS, koji je praktično izgubio jedan kanal koji je bio namenjen obrazovnom i sportskom programu – kaže za Press Slobodan Đokić, direktor marketinga agencije za istraživanje medija „AGB riserč“.
TV kritičar Duško Bogdanović kaže da su prenosi iz parlamenta postali „velika revija nepatvorenog primitivizma, netolerancije i otvorenog govora mržnje“.
– Srbija bi trebalo da primeni iskustva Velike Britanije i Italije, gde se prikazuju samo parlamentarne hronike. Direktni prenosi su samo onda kada je reč o bitnim događajima za narod, a takvih je nekoliko u godini – kaže Bogdanović.
Televizijski novinar Vanja Bulić podseća da je svugde u svetu TV mesto gde se vodi računa ko šta priča, ali to kod nas nije slučaj jer imamo TV prenose skupštine.
– Poslanici štetno utiču na društvo jer ne znaju da se ponašaju. Zato bi prenose trebalo smanjiti na najmanju moguću meru – kaže za Press Bulić.
Sociolog Ratko Božović čudi se „neobičnim ambicijama političara koji misle da ne postoje ako nisu na televiziji“.
– Smatram da su svojom tvrdoglavošću da budu na televiziji sebi učinili protivuslugu, jer će ih se narod zasititi, što će imati suprotan efekat na izborima od onog koji očekuju – tvrdi Božović.
Ministar se veseli i žali
Politički analitičar Slobodan Antonić kaže da je prenos sednica „tekovina demokratskih promena“, ali dodaje da „političke stranke traže direktne prenose zbog lične i stranačke promocije“.
– Ne verujem da će RTS mnogo izgubiti na gledanosti zbog direktnih prenosa, jer su neke sednice, kao što je ona kad je smenjivan Tomislav Nikolić, bile veoma gledane – kaže Antonić.
U Ministarstvu kulture kažu da im je „drago što je postignut dogovor o prenosima iz Skupštine“, ali i da „žale što je RTS morao da ustupi jedan svoj kanal Parlamentu jer drugih mogućnosti nije bilo“. Pomoćnik ministra Dragan Janjićkaže za Press da se „ministarstvo zalaže da otvaranje parlamentarnog kanala, ali da za to sada ne postoje mogućnosti“.
M. Malešević