Povucite, bre, zakon!

Vlada Srbije juče je usvojila amandmane na Predlog zakona o javnom informisanju, koji je pre samo sedam dana po hitnom postupku poslala na usvajanje u Skupštinu Srbije. Ovim amandmanima je ukinuta obaveza osnivačkog kapitala od 50.000 evra za izdavače dnevnih novina, kazne za klevetu i uvredu su prepolovljene i sada se kreću od milion do 10.000.000 dinara, a kazne za odgovorne urednike su od 100.000 do 1.000.000 dinara. Kazne za privredne prestupe, po izmenjenom predlogu zakona, sada se mogu kretati od 25 do 100 odsto vrednosti tiraža i oglasnog prostora.


Međutim, novinarska udruženja i predstavnici medija i dalje u ogromnoj većini tvrde da je predlog zakona „nepopravljiv“ i traže njegovo hitno povlačenje iz Skupštine. Glavni urednik „Politike“ Dragan Bujošević ocenjuje da amandmani nisu dovoljni da poprave zakon i poziva Vladu da ga odmah povuče.


– Je li cilj da Mlađan Dinkić završi rat sa „Kurirom“? Ako je tako, neka nam to jasno kažu. Ali, ne možete da se zbog problema jednog lista i jednog ministra obračunavate sa svima. U tom, kao i u svakom drugom slučaju, treba samo poštovati poreski i krivični zakon, a nikako ne treba u Zakon o informisanju unositi drakonske kazne. Najbolje za sve u ovom trenutku bilo bi da se povuče Predlog zakona. Pa, kod vas u Pressu su profesor Vladimir Vodinelić i poverenik za informacije Rodoljub Šabić objasnili da ovaj zakon direktno krši Evropsku konvenciju o ljudskim pravima! Zar to nije dovoljno da se povuče zakon?! – apeluje Bujošević. On kaže da mu se čini da Vlada ne namerava da povuče zakon i da je jedino rešenje da sve stranke opozicije koje su protiv ovog zakona dođu u Skupštinu i spreče izglasavanje.


Ministar kulture Nebojša Bradić izjavio je da su Vladi Srbije upućeni amandmani koje su predložile medijske organizacije i udruženja novinara. On je izrazio uverenje da će sada sve stranke vladajuće većine podržati zakon. Međutim, SPS tvrdi da neće glasati ni za izmenjeni zakon, a PUPS čak najavljuje da će glasati protiv (pogledajte antrfile)


Opozicijo, u pomoć!


Pomoćnik ministra Nataša Vučković-Lesandrić tvrdi za Press da je Ministarstvo dobilo mišljenje Kancelarije za evropske integracije da zakon nije u suprotnosti sa evropskim standardima. Upitana zašto nije ukinuta odredba da se mediji automatski gase kada su 90 dana pod blokadom, što je potpuna diskriminacija ako se ima u vidu da je u Srbiji 60.000 preduzeća više od godinu dana u blokadi, ona kaže:


– Tih 60.000 preduzeća nisu isto što i izdavači. Jer, izdavač se bavi poslovima od opšteg i javnog interesa. Evo, recimo, ni banke ne mogu da budu nelikvidne. Jedno od osnovnih ljudskih prava je pravo na informisanje. I država ima obavezu da kreira ambijent u kom će građani biti objektivno obaveštavani… – objašnjava Lesandrićka.


– Vladajuća koalicija u tom slučaju nema većinu, jer će SPS biti uzdržan. Ali, takva vrsta autogola nije dobra za vladajuću koaliciju. Ponavljam, zato je najpametnije zakon povući! I ljudi iz EU su morali već da reaguju. Najviše me čudi što se predstavnici OEBS-a i Evropske komisije nisu uključili proteklih dana u raspravu i rekli: „Ej, to ne valja, u Konvenciji piše to i to, sud u Strazburu donosi takve i takve presude“. Oni su morali da nam demonstriraju evropske vrednosti – kaže Bujošević.


I NUNS nezadovoljan!


Predsednica NUNS-a Nadežda Gaće podseća da je Izvršni odbor tog udruženja doneo zaključak da zakon mora pretrpeti značajne izmene.


– I mi smo juče Ministarstvu kulture i Administrativnom odboru Skupštine podneli primedbe na zakon. Tražili smo da se kazne smanje, da za prvi gaf sud izriče uslovnu kaznu u vidu opomene, da depozit bude ukinut, da se napravi skala kazni, kao i da se briše član o zabrani prenosa vlasništva… Neke su odredbe izmenjene amandmanima usvojenim na Vladi. Sačekajmo da vidimo kakvi će drugi amandmani biti – kaže Gaće.


Biljana Bojić

Tagovi

Povezani tekstovi