Poziv za aplikacije: Istraživački grant program 2022.

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Fondacija Justice for Journalists (JFJ) objavljuje poziv za podnošenje prijava za svoj godišnji Program grantova za istraživanje. Predlozi za sprovođenje novinarskih istraga o zločinima nad medijskim radnicima primaće se do 20. marta 2022. godine putem onlajn obrasca.

 

Maksimalni iznos ponuđen za svaki pojedinačni grant biće 80.000 američkih dolara. Naši grantovi pokrivaju troškove dolaska do priče i izveštavanja o njoj – avionske karte, hoteli, obroci, prevoz, popravke, prevodioce, kao i razumnu nadoknadu za opravdano trajanje projekta. Fondacija daje prednost etabliranim medijima i nevladinim organizacijama sa strogim procedurama izveštavanja i dokazanim rezultatima uspešnih projekata.

 

Fondacija Pravda za novinare (Justice for Journalists) je nestranačka i ne podržava nikakvu političku agendu. Fondacija se rukovodi Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima koja, između ostalih prava, podržava pravo na slobodu mišljenja i traženja, primanja i prenošenja informacija i ideja putem bilo kojeg medija i bez obzira na granice.

U 2022, JFJ raspisuje poziv za aplikacije za grantove sa ciljem da ispita istrage u sledećim opštim oblastima:

 

1. Istraga o fizičkom nasilju i zlostavljanju, kao i kampanjama uznemiravanja i maltretiranja nad medijima i novinarima:

  • Istraživanje nacionalne korupcije, pitanja korporativne/vladine transparentnosti i kleptokratije;

 

  • Uključenost u prekogranične projekte koji istražuju finansijski kriminal / organizovani kriminal;

 

  • Istraživanje industrije nafte i gasa i rudarstva;

 

  • Ispitivanje vojnih izdataka napravljenih u ime nacionalne bezbednosti ili radi sprečavanja ili vođenja rata;

 

  • Istraga slučajeva kidnapovanja i torture korišćenih protiv novinara i njihovih porodica na Kavkazu i u Centralnoj Aziji;

 

  • Istraživanje migracionih pitanja (na primer, migraciona kriza na granici Belorusije ili onih koji beže iz Avganistana);

 

  • Istraživanje slučajeva gde su počinitelji nacionalistički pokreti (na primer, u SAD, UK, Italiji, Mađarskoj);

 

  • Istraživanje slučajeva koji uključuju izloženost rodno specifičnim prijetnjama (na primer, napadi na žene uključene u istraživačko novinarstvo).

 

2. Istraga o ilegalnom prisluškivanju/nadzoru medijskih radnika u zemljama koju su geografski izvan okvira projekta Pegasus (na primer, upotreba tehnologije za progon novinara u državama Centralne Azije).

3. Istraga o uticaju na porodice medijskih radnika koji su bili izloženi nasilju, zlostavljanju, progonu ili prisilnom progonstvu (na primer, oni koji beže iz Rusije/Čečenije, Belorusije, Tadžikistana ili Kazahstana);

4. Istraga o progonu uzbunjivača i doušnika koji daju vredne dokumentarne materijale za dalje objavljivanje nezavisnih medija;

 

5. Istraga, otkrivanje i razotkrivanje profila glavnih počinilaca i pomagača nasilja, zlostavljanja, uznemiravanja i krivičnog gonjenja nezavisnih medija i medijskih radnika.

 

6. Fondacija će nastaviti da istražuje i podiže svest o strateškim tužbama protiv učešća javnosti (SLAPP) i pozdravila bi predloge koji pomažu u promovisanju anti-SLAPP programa, kako u kontekstu Ujedinjenog Kraljevstva, tako i u Evropi i globalno. JFJ će razmotriti projekte sa posebnom pažnjom posvećenom zakonodavstvu i metodama koje koriste različite vlade širom sveta da bi ućutkale novinare, posebno:

 

  • Zakoni korišćeni za izvršenje proizvoljnog pritvaranja profesionalnih i građanskih novinara u Belorusiji, Kini, Hong Kongu, Turskoj i Mjanmaru;

 

  • Posebni zakoni osmišljeni da ućutkaju nezavisno novinarstvo (primeri: zakon o stranim agentima u Rusiji, zakoni koji označavaju opozicione medije kao ekstremističke, terorističke i na štetu nacionalnih interesa, ograničavanje slobodnih medija pod izgovorom mera COVID-19).

 

Savetodavni i stručni odbori Fondacije razmatraće sve prijave koje ispunjavaju kriterijume Fondacije. Kandidati za grant treba da dostave detaljan budžet za svoj istraživački projekat zajedno sa opisom projekta od 500 reči kako bi pokazali da je njihov predlog kvalitetan. Predlog projekta treba da istakne šta je novo i značajno u projektu i kakav bi mogao biti njegov potencijalni uticaj. Predlog treba da sadrži nacrt plana izveštavanja i vremenski okvir za završetak projekta, kao i opis priča koje će biti objavljene ili emitovane kao ishod. Svako potencijalno interesovanje za projekat registrovano u redakcijama medija takođe treba da se odrazi u planu objavljivanja.

 

Savetodavni odbor i Stručno veće Fondacije će razmatrati prijave tokom aprila 2022. i planiraju da svoju odluku objave do Svetskog dana slobode medija 3. maja 2022. godine.

Sva pitanja u vezi sa programom grantova treba proslediti na sledeću adresu: [email protected]

Tagovi

Povezani tekstovi