Ekonomski portal i mesečnik Nova ekonomija poziva studente i mlade novinare da se prijave za besplatnu školu ekonomskog novinarstva koja će se održati tokom marta.
Uz vrhunske predavače, istaknute stručnjake u svojim oblastima, polaznici prve generacije škole Nove ekonomije prošle godine su lako naučili kako da razumeju ključne elemente državnog budžeta, bilansa preduzeća i poreske politike Srbije, a ovog puta je lista predavača dodatno ojačana.
U Srbiji postoji veliki nedostatak dobrih ekonomskih novinara za kojima svaki dan raste potražnja, ne samo u medijima već i u drugim industrijama, a naša škola će vam pomoći da i vi postanete jedan od njih.
Uspešne i nagrađivane kolege novinari će vam pokazati gde da tražite podatke za svoje priče i kako da ne podlegnete uobičajenim metodama medijskih manipulacija kojima smo svaki dan izloženi.
Demistifikovaćemo “teške” ekonomske teme, a uz insajdere iz privrede, državne uprave i regulatornih organa, na jednostavan način ćete naučiti kako Vlada Srbije svake godine planira potrošnju javnog novca, osnove poreskog sistema i finansijskih izveštaja preduzeća.
Škola će biti organizovana u dva trodnevna bloka od 21. do 23. marta i od 28. do 30. marta, u Beogradu. Troškove puta i smeštaja za polaznike van Beograda pokriva Nova ekonomija.
Zainteresovani kandidati treba da pošalju kratak CV sa kontakt podacima do 29. februara na mejl [email protected]. Broj mesta je ograničen na 15.
Škola ekonomskog novinarstva sprovodi se uz finansijsku podršku Evropske unije, kao deo projekta „Domino efekat – borba protiv lažnih vesti u oblasti ekonomije”.
PROGRAM ŠKOLE EKONOMSKOG NOVINARSTVA
Četvrtak 21. 3. 2024.
Čitanje i razumevanje završnog računa preduzeća
Petak 22. 3. 2024.
Čitanje i razumevanje državnog budžeta 1
Subota 23. 3. 2024.
Fact – checking u ekonomskom novinarstvu i oblici medijskih manipulacija
Četvrtak 28. 3. 2024.
Porezi i poreska politika
Petak 29. 3. 2024.
Čitanje i razumevanje državnog budžeta 2
Subota 30. 3. 2024.
Otvorene baze – nepresušan izvor tema i podataka (APR, ACAS, NBS, Uprava za javne nabavke, itd). Kako se koriste ovi podaci?
Izvor: Nova ekonomija