Pravni presedan pretvoren u farsu

Urednik Kikindskih kažnjen je u procesu Dmitar Šegrt protiv Željka Bodrožića i državi je naloženo da Bodrožiću nadoknadi štetu koju je pretrpeo kršenjem prava iz člana 19. Pakta o političkim i građanskim pravima. O preduzetim merama država je bila dužna da u roku od 90 dana dostavi izveštaj Komitetu Ujedinjenih Nacija za ljudska prava. Nijedna obaveza nije ispunjena, a Komitet za ljudska prava koji zastupa Bodrožića podneo je, u njegovo ime, urgenciju Komitetu UN i očekuje odgovor. Ocena stručnjaka je da ovakvim ponašanjem država rizikuje plaćanje milionskih odšteta.
Odluka kojom je ocenjeno da su njegova ljudska prava ugrožena presedan je, odnosno jedina je odluka Komiteta UN u sporovima na teritoriji bivše SFRJ. Reč je o napisu kojim Bodrožić, između ostalog, rasvetljava lik i delo direktora fabrike opeke „Toza Marković“ Dmitra Šegrta koji je posle petooktobarskih promena postao opozicioni kadar.
– Država nije realizovala ovu odluku, a ja sam u međuvremenu dobio još pet tužbi. I u svih pet predmeta treba da mi presuđuje sudija čiju je presudu oborio Komitet UN za ljudska prava. Tražio sam izuzeće, a predsednica Opštinskog suda u Kikindi Kata Malinčić odgovorila mi je da je odluku sudije Smilje Sarić – Radić potvrdio Okružni sud u Zrenjaninu. Kao da je on značajniji od UN – kaže za Danas Željko Bodrožić.
Biljana Kovačević – Vučo, predsednica Komiteta pravnika za ljudska prava, kaže da Sud mora da se oglasi, mora da se poništi presuda i ispita koliku je štetu pretrpeo Bodrožić.
– Umesto toga, država nam se obratila samo jednim dopisom kojim je tražila da opredelimo koliki je naš zahtev, preciznije, koliko novca tražimo. Suština nije u novcu, nego da se uspostavi mehanizam kojim bi bile kažnjavane i sudije koje donose ovakve presude, u ovom slučaju sudija Opštinskog suda u Kikindi i Okružnog u Zrenjaninu. Suština je i u rehabilitaciji – kaže sagovornica Danasa.
Ona ističe da je ministar pravde Zoran Stojković rekao da „država ne može da se meša u izvršenje ove odluke, jer bi to bilo mešanje izvršne vlasti u rad sudske“, što je „neviđena drskost“.
– Mi smo pisali UN ali, kako sada stvari stoje, očigledno je da će na isti problem naići i odluke Evropskog suda u Strazburu: biće usvajane u velikom broju, a neće biti realizovane. Nema nikakve volje, a činjenica je da će koštati jer su državni organi, koristeći sredstva moći, kršili ljudska prava, prekoračivali ovlašćenja, ignorisali procedure, klevetali. Država ne ispunjava nijednu odluku međunarodnih tela, borićemo se za to da se svaki detalj odluke ispuni i da otvorimo pitanje nepoštovanja ljudskih prava – kaže Biljana Kovačević – Vučo.


B. Tončić


 

Tagovi

Povezani tekstovi