Pravosuđe i novinari moraju da sarađuju

Sumnjičavost novinarske branše prema objektivnosti domaćeg pravosuđa i zazor sudstva od medija izrodili su vidljiv nesporazum čiji koreni leže u obostranom strahu. Novinarima je mučno da se vuku po sudu i da im ime pritiska „presuda“, a novčanik kazna. Sudije se boje „prljanja“ lične profesije, čemu je većina medija sklona, jer to ugrožava njihovu javnu funkciju koja podrazumeva pravičnost, moralnost i objektivnost u svakom sporu.


– Objavljivanje imena sudije u negativnom kontekstu, ma koliko se to kasnije ispostavi kao netačno i neprovereno, ostavlja sumnju u javnosti da je on loš sudija. Medijska reč ima veliku težinu i zato novinari moraju da nauče koliko je važno čuti (i zapisati) reč druge strane. Pogrešna, netačna i nepotpuna informacija može da prouzrokuje štetu i zato je mediji moraju pažljivo plasirati – objašnjava portparol Prvog opštinskog suda u Beogradu Aleksandar Ivanović.


Uprkos uvreženom mišljenju da sudije „mrze“ štamparke, Ivanović tvrdi da su one za njega pravi izazov. Ne spori važnu ulogu koji novinari imaju kao kritičari stanja u društvu i shvata značaj ukazivanja na različite probleme ili propuste koji postoje u funkcionisanju državnih institucija.


– Novinar je filter negativnih pojava. Stoji i stalno ukazuje na njih, ali ako pogrešnom informacijom nanese nekome štetu, mora da ponese i teret posledica. Teško je suditi u ovim sporovima jer treba tačno proceniti spornu informaciju sa stanovišta društvenih standarda koji nisu propisani. Pri tom mora da se procenjuje sve – novinarska pažnja, koliko je informacija važna za javnost, koliku je štetu nanela i slično.


Donekle je lakše suditi u sporovima gde su političari oštećeni, dodaje on. Njihova javna funkcija podrazumeva da snose teret javne kritike, čak i zadiranja u privatnost, imovinu i ponašanje. I javnost je stalno zainteresovana za rad političara pošto su ih oni i izabrali. Sudija, s druge strane, mora da stoji iza svake svoje odluke.


– Kad dođe na sud, novinara ne treba da interesuje ko će suditi u njegovom sporu, kao što mene ne zanima ko je glavni urednik tuženog medija. Principi pravičnosti i razuma moraju obostrano da budu uspostavljeni – tad će se vratiti i poverenje.


 

Tagovi

Povezani tekstovi