Prijava protiv urednika „Kurira“

Ministarstvo kulture podnelo je prekršajnu prijavu protiv glavnog i odgovornog urednika “Kurira” Radeta Jerinića zbog teksta “Oljin sin narkodiler”. Uz tekst je na naslovnu stranu stavljena slika novinarke Olje Bećković, čime je nedvosmisle otkriven identitet maloletnika što predstavlja grubo kršenje zakona o javnom informisanju, navodi se u saopštenju Ministarstva.


Ministarstvo kulture zaduženo za sprovođenje Zakona o javnom informisanju već danas je reagovalo na tekst u “Kuriru”.


“Između slobode medija i društvene odgovornosti u slučajevima pojedinih medijskih glasila i novina kao što je ‘Kurir’ postoji jedna provalija koja se i dalje nastavlja. Slučaj objavljivanja fotografije na naslovnim stranicama leševa, žrtava, ugrožavanje privatnosti određenih ličnosti i slično – sve su to mere koje bi morale u jednom određenom periodu budu sankcionisane”, smatra ministar kulture Nebojša Bradić.


“Što se tiče Ministarstva kulture, ono već sukcesirano šalje i procesuira prekršajne prevare, očekujući da će državni organi i nadležni da ovaj slučaj okončaju”, kaže on.


Advokati “Mreže“, koja producira “Utisak nedelje“, detaljno će proučiti tekst u pomenutom listu, a potom će doneti odluku o eventualnom pokretanju postupka pred sudom.


Veran Matić, direktor RTV B92 na kojoj se emituje “Utisak nedelje“, kaže da je tekst koji je objavljen u “Kuriru“ prepoznatljiv način obračuna sa novinarima, u ovom slučaju ponovo i sa redakcijom B92.


“U ovom napadu se koriste najniže moguće metode, a to je zloupotreba prava na privatnost, zloupotreba maloletne dece, i zloupotreba apsolutno svih mogućih kodeksa vezanih za novinarsku profesiju”, upozorava Matić.


“Ovo je nešto što je postalo pravilo i to pravilo funkcioniše jako dugo bez bilo kakvih ozbiljnijih sankcija, a govorimo o onim sankcijama koje bismo morali da realizujemo mi prvi, u okviru naše profesije, naših udruženja“, smatra on.


 


Nezavisno udruženje novinara Srbije, Udruženje novinara Srbije i urednici vodećih medija ocenjuju da je osim Zakona, taj list prekršio i profesionalne i etičke standarde.


“Prosto, to je takva količina licimerja da ovog trenutka kada bi neko sa strane analizirao delovanja lista ’Kurira’, reklo bi se da je Srbija apsolutno žedna krvi i zla”, ocenjuje predsednica NUNS-a Nadežda Gaće.


“Mi smo protiv toga reagovali , prozvali smo Ministarstvo za kulturu i informisanje, zato što je to u sektoru, oni takođe mogu da reaguju. Ovog trenutka ono što je apsolutno tačno, tačno je da je to sramota i da je list ’Kurir’ prekršio sve moguće moralnog, etičkog i profesionalnog ponašanja“, kaže ona.


Da je u pitanju pokušaj diskreditacije novinarke, i to preko njenog maloletnog sina, smatra i direktor RTS-a Aleksandar Tijanić.


On kaže da su ovakvi tekstovi rezultat pakta određenih struktura vlasti i pojedinih tabloida jer se postavlja pitanje kako te informacije dolaze do naslovnih strana.


„Ove nedelje je poginula moja prijateljica Olja, ja sam ginuo desetak nedelja, a i ubuduće ću, sve dok određeni delovi vlasti misle da je dobro da bude zaklana Olja, sledeće nedelje neki lider stranke, sledeće nedelje neko treći. Delovi vlasti na svim nivoima, od parlamenta do izvršnih organa, svi paktiraju sa mnogim ljudima kojim nema mesta u normalnom svetu“, kaže Tijanić.


Udruženje novinara Srbije osudilo je večeras dnevni list Kurir zbog objavljivanja informacije u kojoj je maloletnik „učinjen prepoznatljivim“, jer, kako navodi UNS, to je protivno i Kodeksu novinara i Zakonu o informisanju.


„Činjenica da je roditelj maloletnika poznata javna ličnost nikome, pa ni Kuriru ne daje za pravo da maloletnika učini javno prepoznatljivim i na taj način ugrozi njegovo pravo“, navodi se u saopštenju UNS-a.


Ovo nije prvi put da Ministarstvo kulture podnosi prekršajne prijave protiv “Kurira“. Ipak, taj tabloid i dalje svakodnevno objavljuje tekstove u kojima se grubo krši Zakon o javnom informisanju.

Tagovi

Povezani tekstovi