Privatizacija ne bi trebalo da ugrozi informisanje

Seminar je organizovao Centar za razvoj civilnog društva, a koji se pod pokroviteljstvom Evropske agencije za rekonstrukciju održava sa ciljem da programski poveže Timišku županiju u Rumuniji i srednjebanatski okrug u različitim oblastima delovanja. Tako su u okviru radionice namenjene novinarima na manjinskim jezicima učesnici imali priliku da u Izvršnom veću Vojvodine čuju podatke o manjinskim medijima na području Vojvodine, gde je praksa informisanja manjina prema svim istraživanjima sasvim zadovoljavajuća. Najavljena privatizacija ne bi trebalo da dovede u pitanje informisanje na manjinskim jezicima, istakao je pokrajinski sekretar za informisanje.
– U lokalnim sredinama i opštinama mogao bi da se pojavi problem nakon privatizacije, jer će mediji zbog komercijalizacije po prirodi stvari težiti zaradi. Pošto ni zakon ne poznaje lokalni javni servis, što znači da privatne stanice nemaju obavezu da informišu kao javni srevis, moguće je da se tu jave problemi. To može da se reši projektno, uz fondove koji će podržavati programe na jezicima manjina – istako je Đurić.
Pored posete Izvršnom veću, novinari iz Rumunije i Srbije pratili su predavanja o međunarodnim standardima u oblasti zaštite prava nacionalnih manjina, s posebnim osvrtom na pravo na informisanje na maternjem jeziku i razmenili iskustva u ostvarivanje prava na informisanje na maternjem jeziku u Srednjebanatskom okrugu i Timiškoj županiji. Pored predavača iz Centra za razvoj civilnog društva, govorili su i Tomislav Žigmanov, publicista iz Subotice, Miroslav Keveždi, filozof i sociolog Vasil Gerhes iz Temišvara. Predsednik Saveza Bugara u Rumuniji i urednik bugarskih medija Karol Matej Ivančov, kaže da njihova zajednica ostvaruje puno pravo na informisanje.
– Pravo na informisanje ostvarujemo za sve Bugare u Rumuniji. Imamo svoje glasilo, novine Naš glas, koje izlazi od 1877. godine. Izdajemo svoj Bilten i štampamo knjige na bugarskom i ostali smo u kontaktu sa banatskim Bugarima u Srbiji – kaže Karol Matej Ivančov.
Centar za razvoj civilnog društva se već deset godina bavi zaštitom prava nacionalnih manjina u Srbiji. U prvoj polovini 2007. godine realizuje se projekat „Povećavanje kapaciteta za ostvarivanje prava nacionalnih manjina u Srednjobanatskom okrugu i Timiškoj županiji“, u saradnji sa Evroregionalnim centrom za demokratiju iz Temišvara. U okviru ovog projekta predviđeno je održavanje pet dvodnevnih seminara za pripadnike onih grupa iz Timiške županije i Srednjobanatskog okruga koje su posebno značajne za adekvatno delovanje na planu ostvarivanja prava i sloboda nacionalnih manjina. To su predstavnici lokalnih vlasti, profesori koji predaju na jezicima nacionalnih manjina, aktivisti nevladinih organizacija, novinari u medijima na manjinskim jezicima i omladina.
– Svaki seminar obuhvata upoznavanje polaznika sa osnovnim međunarodnih standardima na planu ostvarivanja manjinskih prava za koje je dotična grupa posebno relevantna, zatim uporedni prikaz zakonskih rešenja na tom polju u Rumuniji i u Srbiji i diskusije učesnika uz razmenu iskustava i posebno usredsređivanje na primere dobre prakse koji mogu biti primenjeni i u susednoj regiji. Pored edukacije i razmene iskustava cilj održavanja ovih seminara je i međusobno upoznavanje učesnika iz dve susedne zemlje, a time i proširivanje perspektive za buduću saradnju kako u ovoj tako i u drugim oblastima – objašnjava Alisa Halak, programski koordinator projekta. Nakon održanih seminara biće objavljena publikacija, a projekat finansira Evropska unija, preko Evropske agencije za rekonstrukciju, uz podršku Izvršnog veća Vojvodine.


M. Pudar

Tagovi

Povezani tekstovi