Privatizacija obezbeđuje slobodu od političara

Dragana Nikolić Solomon je, u razgovoru za Betu, naglasila da manjine imaju pravo da budu informisane na svom jeziku, ali da je država obavezna da finansiranjem odgovarajućih projekata pospešuje ostvarivanje tog prava.
– Privatizacija je, međutim, pitanje svojine i slobode medija. Smatra se da država mehanizmima prinude kojima raspolaže kao vlasnik medija može da ugrozi slobodu informisanja – rekla je ona, dodajući da se samo privatizacijom lokalnih medija može izbeći ogroman politički uticaj koji lokalne vlasti imaju na medije.
Prema njenim rečima lokalne vlasti često sebi uzimaju slobodu da postavljaju urednike informativnih programa i tako utiču na kvalitet izveštavanja, ali i ugrožavaju pravo građana na adekvatno informisanje.
Suprotno važećim medijskim zakonima, Zakonom o lokalnoj samoupravi usvojenim krajem prošle godine određeno je da lokalna samouprava „osniva televizijske i radio-stanice radi izveštavanja na jeziku nacionalnih manjina koji je u opštini u službenoj upotrebi“. Posle ovih zakonskih izmena Vlada Srbije je posebnim zaključkom predložila Agenciji za privatizaciju da obustavi privatizaciju nekih lokalnih medija dok se ne promene zakoni, a na sastanku u Skupštini Srbije u ponedeljak, kojem su prisustvovali predstavnici Vlade Srbije, vojvođanskih vlasti i nadležnih agencija, najavljena je brza izmena nekih rešenja bez preciziranja o kojim zakonima je reč. Beta

Tagovi

Povezani tekstovi