Profesorka Niki Ašer: Novinari ne treba da daju legitimitet dezinformacijama

Foto: NUNS
Foto: NUNS

Vanredna profesorka na Univerzitetu u San Dijegu Niki Ašer (Nikki Usher) razgovarala je danas u prostorijama NUNS-a sa novinarima i novinarkama o medijskim trendovima u SAD i dezinformacijama.

 

Trend širenja dezinformacija i opadanja poverenja u mejnstrim medije, nije zaobišao ni Sjedinjene Američke Države. Iako se radi o zemlji sa demokratskom tradicijom zastupljena je jasna politička podela društva na demokrate i republikance.

 

Prema istraživanju koje je profesorka predstavila obe grupacije se slažu da se teškim radom postiže uspeh, slažu se da je politika korumpirana i da nisu na pravom putu, a suprotnu stranu smatraju nepodobnom.

 

Što se tiče poverenja u mejnstrim medije 58 odsto demokrata i samo 11 odsto republikanaca veruje medijima. Polovina ispitanika misli da mediji plasiraju obmanjujući sadržaj.

 

Foto: NUNS

 

Kada je u pitanju širenje dezinformacija putem medija, profesorka kaže da mediji često zbog klikova dele neproverene informacije sa dršutvenih mreža.

 

Taktika koja se koristi za širenje manipulativnog sadržaja

 

„Prvo se na društvenim mrežama postavlja opskurni sadržaj, zatim to odobrava stručnjak sa kredibilitetom iz mejstrima. Kasnije taj sadržaj dele influenseri na društvenim mrežama koji imaju mnogo pratilaca i koji ne moraju imati specifična znanja o konkretnoj temi. Zatim političari dele isti sadržaj i na taj način on dolazi do mejnstrima“, objasnila je profesorka.

 

„Kada fektčekeri raskrinkaju dezinformaciju, teoretičari zavera se regrupišu i smišljaju novi plan“, dodala je ona.

 

Ona je rekla da novinari i mediji treba da izbegavaju davanje prostora opskurnim licima i sadržajima.

 

„I sam fektčeking daje legitimitet ovim dezinformacijama, a ne treba im davati podstrek“, rekla je profesorka.

 

„Umesto toga treba više izveštavati o samom probelmu koji je tema kampanje dezinformisanja. Potrebno je preduhitriti probleme koje će verovatno izazvati dezinformacije, umesto da se reaguje na neistine“, dodala je ona.

 

Takođe, profesorka Niki Ašer je rekla da mediji ne treba da prenose ekstremne i neutemeljene izjave i da treba da izbegavaju stavljanje dezinformacije u naslov.

 

Niki Ašer je vanredna profesorka na Univerzitetu u San Dijegu na odseku za komunikacione studije, profesorka na postdiplomskim studijama na Univerzitetu Ilinois „Urbana-Champaign“ i viša saradnica u Centru za novinarstvo i slobodu „Open Markets Institute“. Istraživanje prof. Ašer fokusira se na novu tehnologiju, politiku i medije, sa posebnim fokusom na to kako moć, nejednakost i ekonomija utiču na vesti i informaciono okruženje. Trenutni rad razmatra kako politička pristrasnost i promene u savremenom novinarstvu ugrožavaju demokratske institucije.

 

Autorka je tri knjige „Vesti za bogate, bele i plave: kako mesto i moć iskrivljuju američko novinarstvo“; „Pravljenje vesti u Njujork tajmsu“ i „Interaktivno novinarstvo: hakeri, podaci i kod“. Više o dr Ašer na ovom linku: https://www.nikkiusher.com/

 

 

Gostovanje profesorke Niki Ašer organizovao je NUNS u saradnju sa Ambasadom SAD u Beogradu.

 

Tagovi

Povezani tekstovi