Promocija nasilja ili vađenje glave iz peska

Poslednja epizoda emisije „48 sati svadba” poslala je snažnu poruku da je nasilje prihvatljiv i legitiman način komunikacije između bračnih partnera. Ženama je poručila: „Ona dobija batine, pa je stigla na televiziju”, dok je muškarcima saopštila: „On je bije, pa je na televiziji”, kaže Vesna Stanojević, koordinator Savetovališta protiv nasilja u porodici, čiji telefon nedeljno okrene oko 90 žena žrtava nasilja.


Emisija „48 sati svadba” je sa dnevnog reda skupštine skinula raspravu o zakonu o osiguranju i postavila debatu o bračnom nasilju koja je kulminirala zahtevom Odbora za ravnopravnost polova za ostavkom generalnog direktora RTS-a Aleksandra Tijanića, uz obrazloženje da se na nacionalnoj televiziji promoviše nasilje nad ženama. I dok Tijanić tvrdi da je u emisiji na „delikatan način urađena izvanredna socio-psihološka analiza», koja «ne predstavlja odu nasilju», analitičari tvrde da cilj javnog servisa nije samo da analizira socijalne pojave, već i da osudi nasilje.


„Ta vrsta argumentacije da je u pitanju izvanredna socio-psihološka analiza neodrživa je, jer funkcija javnog servisa nije samo da analizira socijalne pojave i psihološke odnose, već i da edukuje javnost o rodnoj ravnopravnosti i ženskoj emancipaciji”, kaže dr Zorica Tomić, profesor komunikologije na Filološkom fakultetu u Beogradu.


Na pitanje da li je emisija imala za cilj da skandalizuje ili informiše javnost o bračnom nasilju i na potpitanje – da li su njeni autori pre emitovanja imali dilemu da li da iseku sporne delove, vlasnik producentske kuće „Emoušn” Goran Stamenković kaže:


„Ne, nismo imali nameru da „isečemo” delove iz emisije, jer takve stvari ne radimo. Na polovini snimanja imali smo dilemu da li da emisiju nastavimo ili ne, ali su i reditelj i voditeljka emisije odlučili da ne treba zabijati glavu u pesak i da takve stvari postoje u našem životu. Međutim, oni su istovremeno jasno stavili do znanja da takve stvari ne odobravaju. U emisiji se takođe vidi da ni mlada ponekad nije baš nežna prema mladoženji. Ovde je veća tema bila ljubomora, a ne samo da muž tuče ženu. Mislim da je mnogo bolje kada se o problemima otvoreno priča, jer tako postoje veće šanse da se reše, nego ako se prećutkuje da oni postoje”.


A na pitanje da li su očekivali ovakvu reakciju javnosti, on odgovara: „Nije u pitanju reakcija javnosti, već, pre svega, deo političkih partija koje pokušavaju da smene Tijanića i njihova reakcija nema veze sa brigom o ženama. Problem je samo u tome što nisu pažljivo pogledali o čemu je zapravo reč u emisiji, već su površno ili možda namerno iskonstruisali priču koja njima odgovara. Ali, svako ko je pažljivo pogledao obe epizode u celosti video je da su to prazne priče”, odgovara Stamenković.


Psiholog Maja Petrović kaže da autori nisu otkrili „toplu vodu” emitovanjem priznanja mladoženje da batine koristi kao „vaspitnopopravno” sredstvo, jer rezultati svih istraživanja govore o tome da gotovo svaka treća žena trpi nasilje i da je ono najčešće obavijeno velom tajne i uverenjem da je nasilje „privatna” stvar.


„Ako objavite sliku žene koju je muž naterao da gola trči po Knjaževcu ili emitujete izjavu mladoženje da tuče svoju buduću suprugu, a nemate redakcijski komentar, čitaoci i gledaoci biće u dilemi da li je to normalno ili patološko. Inače, smatram da priznanje mladoženje da tuče mladu ne treba da bude sastavni deo emisije o ljubavi i braku, već deo emisije u kojoj se govori o patologiji braka”, zaključuje Maja Petrović.


Direktnog odgovora za sada nema ni na pitanje koliko se, sem ove sporne, i neke druge emisije sličnog profila kao što su „Menjam ženu” (TV Pink) ili „Veliki brat” (TV B92) svojim sadržajima uklapaju u nedavno usvojeni Kodeks o ponašanju emitera koji je letos doneo RRA.


„Republička radiodifuzna agencija vrši nadzor nad radom svih emitera, pa, između ostalog, i emisija tipa rijaliti šou. Svaki put kada se uoči da je prekršen Zakon o radiodifuziji ili Kodeks ponašanja emitera Savet će doneti odluku o izricanju mera.”



Katarina Đorđević

Tagovi

Povezani tekstovi