Sušin kolega Dragan Janjić je dodao da politička elita u Srbiji voli da ogovara, a da se to ogovaranje odražava i na medije. Janjić je ukazao i na to da društvo u Srbiji nije načisto da li su oni koje traži Haški tribunal heroji, ljudi optuženi za ratne zločine, ili oni od kojih se traži da ispune „dug prema otadžbini“ i dobrovoljno se predaju. Takva situacija, smatra Janjić, prenosi se i na medije koji na jedan od ova tri načina tretiraju haške optuženike.
Janjić je primetio da se u srpskim tabloidima o optuženima za ubistvo Zorana Đinđića daleko manje govori kao o zločincima, a daleko više o ljudima koji, na primer, u zatvoru poste ili pišu knjige.
– Naravno da je vest da je neko u zatvoru napisao knjigu, i to se zakonski ne može zabraniti, ali takve romansirane priče u tabloidima zauzimaju 90 odsto prostora na kojem se piše o optuženima za ubistvo Đinđića – precizirao je Janjić.
Suša, Janjić, Dušan Radulović i Hari Štajner juče su predstavili završni izveštaj Saveta za štampu Medija centra u kojem su, pored njih, i novinari Olja Bećković i Lila Radonjić. Ovaj projekat je imao za cilj da prati i analizira koliko se u Srbiji poštuju profesionalni standardi i etički kodeksi u štampanim medijima. Projekat je podržao i finansirao UNESKO. Monitoringom su obuhvaćeni dnevni listovi Politika, Danas, Večernje novosti, Blic, Glas javnosti i Kurir, a povremeno su analizirani i nedeljnici Nin, Vreme, Evropa i Nedeljni telegraf.
Savet ističe da se u pisanim medijima i dalje masovno krše osnovna ljudska i građanska prava, kao i prava manjina. To je ilustrovano naslovima tipa „Bili bi pederi kad bi smeli“, ili „Igrali se Šiptari nasred zemlje Srbije“. Krše se i prava dece, a na primer, uz naslov „Nikolina rođena bez očiju“, u jednim novinama objavljena je i fotografija nesrećne bebe. Objavljivane su i slike silovane dece, a jedan od rezultata rada Saveta je i da se polako prestaje s takvom praksom. Maloletnicima se sada objavljuju samo inicijali, a u slikama im se ne otkriva identitet.
Jednogodišnji rad Saveta je nedvosmisleno pokazao da postoji trend pada profesionalnog odnosa prema osnovnim standardima novinarstva, trend kojem se u pisanim medijima s najviše uspeha odupiru retki – Danas, Politika i Blic, ističe se u zaključku Saveta.
Z. P.